Քերրի. «ՌԴ–ն ու ԱՄՆ–ը Սիրիայում լիակատար հրադադարի մասին են պայմանավորվել»
Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ը հայտարարել են Սիրիայում բռնության կրճատման և խաղաղ բանակցությունների վերսկսման իրենց ծրագրի մասին: Այն ներառում է նաև սիրիական ԶՈւ կողմից ռազմական գործողությունների դադարեցում: Այս մասին, РИА «Новости»–ի փոխանցմամբ, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին՝ ամփոփելով ավելի քան 14 ժամ տևած բանակցությունները։
«Այսօր ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը հայտարարում են մի ծրագրի մասին, որը, հուսով ենք, թույլ կտա կրճատել բռնությունը, տառապանքները և կվերականգնի Սիրիայում խաղաղ բանակցությունների ու խաղաղ կարգավորման գործընթացը: Մենք հույս ունենք, որ եթե ծրագիրն ամբողջությամբ կատարվի, ապա այն շրջադարձային կդառնա»,- ասել է Քերրին:
Պետքարտուղարի խոսքով՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կողմից օդային հարձակումները պետք է դադարեցվեն, որպեսզի կասեցվի բռնության տարածումը: Բացի այդ, Սիրիայի ռազմական ուժերը պետք է դադարեցնեն բոլոր գործողությունները, քանի որ «անհասկանալի» ռմբակոծությունը բերում է երկրի քաղաքացիական բնակչության տառապանքների:
Նշվում է, որ ծրագիրը ներառում է լիակատար հրադադար, այդ թվում՝ ավիահարվածների դադարեցում։ Երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները հակամարտող կողմերին կոչ են արել պարտավորվել դադարեցնել կրակը՝ սկսած սեպտեմբերի 12–ից։ Քերրին նշել է՝ եթե այդ պայմանները կատարվեն, ՌԴ–ն ու ԱՄՆ–ը կշարունակեն ահաբեկիչների դիրքերին հարվածներ հասցնել։

Керри: «Россия и США договорились о полном прекращении огня в Сирии»
Россия и США объявили о плане, который приведет к сокращению насилия в Сирии и возобновлению движения к мирным переговорам. Он также включает в себя прекращение действий со стороны сирийских вооруженных сил (ВС). Об этом сообщил госсекретарь США Джон Керри по результатам 14-часовых переговоров с главой российского МИДа Сергеем Лавровым, передает РИА «Новости».
«Сегодня США и Россия объявляют о плане, который, как мы надеемся, позволит сократить насилие, страдания и возобновит движение к мирным переговорам и мирному урегулированию в Сирии. Мы надеемся, что если план будет полностью имплементирован, он станет поворотным пунктом», – сказал Керри.
По словам госсекретаря США, воздушные атаки режима президента Сирии Башара Асада должны был остановлены, чтобы остановить распространение насилия. Кроме того, по словам Керри, ВС Сирии должны прекратить все действия, поскольку «неразборчивая» бомбардировка приводит к страданиям гражданского населения страны.
Отмечается, что план включает в себя полное прекращение огня, в том числе авиаударов. Главы внешнеполитических ведомств России и США призывают стороны конфликта взять обязательства по прекращению огня, начиная с 12 сентября.
Керри отметил, что если данные обязательства будут выполняться, то Россия и США продолжат работу по нанесению ударов по террористам.