Հարցազրույց Միացյալ Ազատական Ազգային կուսակցության (ՄԻԱԿ) գլխավոր քարտուղար Արա Հովսեփյանի հետ
-Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ 12-րդ համագումարում հայտարարել էր, թե իրենք այլևս այնպիսին չեն, ինչպիսին մեկ տարի առաջ էին, և որ չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում։ Այդ ամենն ասվել էր հայ-թուրքական հարաբերությունների համատեքստում։ Ըստ Ձեզ՝ ինչպիսի՞ն էին իշխանությունները մեկ տարի առաջ, և արդյոք իր ելույթի այս և այլ հատվածներով Սերժ Սարգսյանը չի՞ փաստում, որ սխալվել է իր նախաձեռնողական քաղաքականության մեջ։
-Նախագահի նախաձեռնողական քաղաքականությունը միատարր և միանգամից լուծում պահանջող քաղաքականություն չէ, և մի քանի ամիսների կամ մեկ տարվա ընթացքում տեսանելի տեղաշարժ ակնկալելը լուրջ քաղաքական ուժի համար կլիներ անհեթեթ՝ հաշվի առնելով, որ տարիներ շարունակ Թուրքիայի հետ մենք պատմական կնճռոտ խնդիրներ ենք ունեցել: Չնայած հայ-թուրքական դիվանագիտական հարաբերությունների հիմնման և բարելավման վերաբերյալ արձանագրությունների ստորագրումը, որը, անկասկած, առանց որևէ նախապայմանի էր և չէր պարունակում անգամ մեկ բառ Լեռնային Ղարաբաղի ու Հայոց Ցեղասպանության մասին, կարծում եմ, որ հենց այս կոնտեքստում ձեռքբերումը կարելի է համարել նաև դա: Ինչպես նշել է նախագահը՝ սա տևական գործնթաց է, որը պարունակում է տարատեսակ գործոններ ինչպես Հայաստանի և Թուրքիայի ներքաղաքական կյանքում, այնպես էլ համաշխարհային քաղաքականության մեջ:
-Մինչև արձանագրությունների ստորագրումը համատարած խոսվում էր (իշխանական դաշտից և իշխանական թեզը պաշտպանող մասնագիտական օղակների կողմից), թե հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ են հարկավոր, իսկ ԼՂՀ հարցն առանց փոխզիջումների կարգավորել հնարավոր չէ։ Արձանագրությունների ստորագրումից հետո, կարծես,  հայրենասիրական կոչերի փուլ է սկսվել։ Հիմա Աղդամը մեր հայրենի՞քն է, թե՞ ոչ։
-Հանրապետության նախագահը միշտ առաջնորդվել է մեր ազգային և պետական շահերով, և երբևիցե նախագահի կատարած քայլերը կասկածի տեղիք չեն տվել, որ կարող են ուղղված լինել հայ ժողովրդի և Հայաստանի Հանրապետության շահերին հակառակ: Հայրենասիրությունը կոչեր անելով չէ, և հակառակը' ազգային խնդիրների մասին բարձրաձայն և անկեղծ խոսելը բացասական երևույթ չենք համարում:
-Արցախյան հիմնահարցում շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը հնարավոր համարո՞ւմ եք։
-Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը վերջին տարիներին բոլորին ապացուցել է, որ բաց և թափանցիկ է միջազգային հանրության համար, իսկ հանրապետության նախագահի վարած քաղաքականությունը խոսում է Հայաստանի պատրաստակամության մասին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծել փոխզիջումների և խաղաղ ճանապարհով: Ինչ վերաբերում է Արցախի մասով  շրջանակային փաստաթղթին' մենք կարծում ենք, որ տեսանելի ապագայում ի վերջո կստորագրվի փաստաթուղթը:
-Թուրքիան արձանագրությունները կվավերացնի՞, թե՞ ոչ։ Եթե այո, ապա ե՞րբ։
-Մենք կարծում ենք, որ Թուրքիան աձանագրությունները կվավերացնի խելամիտ ժամկետներում, իսկ թե ինչպիսի զարգացումներ տեղի կունենան, ցույց կտա ժամանակը:
-Համամի՞տ եք այն տեսակետին, թե իշխանությունները հայ-թուրքական գործընթացը հետ են պտտեցնում։
-Միանշանակ՝ ո՛չ:
-Որո՞նք էին տարվա ամենամեծ ձեռքբերումներն ու բացթողումները։
-Ձեռքբերումները ակնհայտ էին հասարակության համար՝ սկսած համակարգային բարեփոխումներից' ոստիկանություն, պետավտոտեսչություն, հարկային և մաքսային վարչարարության ոլորտներ, վերջացրած հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմամբ, ինչպես նաև սպորտային աշխարհում հայ մարզիկների ունեցած հաղթանակներով:
Բացթողումները համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցության տակ տեղի ունեցող գործընթացներն են, աղմկահարույց սպանությունները, H1N1 համաճարակի ներխուժումը Հայաստան և այլն:

Интервью с генеральным секретарем Объединенной Либеральной Национальной партии (армянская аббревиатура МИАК) Ара Овсепяном
-На 12-м съезде РПА Серж Саргсян заявил, что они уже не такие, как год назад и что не ошибается тот, кто ничего не делает. Это было сказано в контексте армяно-турецких отношений. На Ваш взгляд, какими были власти год назад, и не является ли эта и другие части выступления констатацией того, что Серж Саргсян ошибся в своей инициативной политике?
-Инициативная политика президента не является одноэлементной и требующей моментального решения. Ожидать ощутимого сдвига в течение нескольких месяцев или года  было бы нелепо для серьезной политической силы, учитывая, что на протяжении многих лет у нас были исторические проблемы с Турцией. Несмотря на подписание протоколов об установлении и нормализации армяно-турецких дипломатических отношений, которое, несомненно, было без каких-либо предусловий и не содержало в себе ни слова о Нагорном Карабахе и Геноциде армян, думаю, что именно в данном контексте это тоже можно считать достижением. Как отметил президент, это длительный процесс, который содержит в себе разнообразные факторы как во внутриполитической жизни Армении и Турции, так и в мировой политике.
-До подписания протоколов представители власти и провластных кругов говорили о том, что соседями необходимо иметь добрососедские отношения, а вопрос НКР невозможно урегулировать без компромиссов. После подписания протоколов, будто, начался этап патриотических призывов. Теперь Агдам наша родина или нет?
-Президент республики всегда руководствовался нашими национальными и государственными интересами и никогда шаги президента не давали почву для сомнения, что могут быть направлены против интересов армянского народа и Республики Армения. Патриотизм это не призывы и наоборот, мы не считаем негативным говорить о проблемах.
-Считаете ли Вы возможным подписание рамочного соглашения по Арцахской проблеме?
-Внешняя политика Армении последних лет полностью доказала, что она открыта и прозрачна для международного сообщества, а проводимая президентом республики политика говорит о готовности Армении решить Карабахский конфликт путем компромиссов и мира. Что касается рамочного соглашения по Арцаху, то мы считаем, что в обозримом будущем документ, наконец, будет подписан.
-Ратифицирует ли Турция протоколы? Если да, то когда?
-Мы считаем, что Турция ратифицирует протоколы в разумные сроки, а какие развития произойдут, время покажет.
-Согласны ли Вы с той точкой зрения, что власти раскручивают назад армяно-турецкий процесс?
-Однозначно нет.
-Какие самые большие достижения и упущения уходящего года?
Достижения очевидны для общественности, начиная с системных реформ - полиции, госавтоинспекции, сферы налогового и таможенного администрирования, кончая улучшением армяно-турецких отношений, а также победами армянских спортсменов в спортивном мире. Упущения - процессы, имеющие место под влиянием мирового экономического кризиса, скандальные убийства, проникновение вируса H1N1 в Армению и т.д.