Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը ծրագրել է ընդհատել իր այցը Չինաստան և սեպտեմբերի 3–ին մեկնել Ուզբեկստան։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»-ը՝ հղում անելով Ղազախստանի կառավարության աղբյուրին։
Նազարբաևի նախատեսած ծրարգրերի հանկարծակի փոփոխությունը խոսում է այն մասին, որ Ղազախստանի կառավարությունը պատրաստվում է Ուզբեկստանի նախագահ Իսլամ Քարիմովի մահվան մասին լուրին, քանի որսեպտեմբերի 2-ին Ուզբեկստանի կառավարությունը հայտարարել էրՔարիմովի առողջական վիճակի կտրուկ վատթարացման մասին։
Օրեր առաջ վերջինս ուղեղի կաթվածով հոսպիտալացվել էր:
Համաձայն ուզբեկ քաղաքագետների տվյալների՝ իշխանության ղեկի համար պայքարը, մասնավորապես, ծավալվելու է վարչապետ Շավկաթ Միրզաևի և փոխվարչապետ Ռուստամ Ազիմովի միջև:
Նազարբաևը սեպտեմբերի 3–ին մեկնում է Ուզբեկստան
Նազարբաևի նախատեսած ծրարգրերի հանկարծակի փոփոխությունը խոսում է այն մասին, որ Ղազախստանի կառավարությունը պատրաստվում է Ուզբեկստանի նախագահ Իսլամ Քարիմովի մահվան մասին լուրին, քանի որ սեպտեմբերի 2-ին Ուզբեկստանի կառավարությունը հայտարարել էր Քարիմովի առողջական վիճակի կտրուկ վատթարացման մասին։

СМИ узнали о намерении Назарбаева совершить экстренный визит в Узбекистан
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев планирует совершить экстренный визит в Узбекистан, пишет «Reuters». По его данным, поездка означает, что власти Казахстана ожидают официального объявления о смерти главы Узбекистана Ислама Каримова
Как уточнил собеседник агентства, лидер республики прервет свое участие в саммите глав стран G20, который в настоящее время проходит в Китае. Прибыть в Ташкент Назарбаев должен в субботу, 3 сентября.
По информации агентства, срочный визит в Ташкент означает, что правительство Назарбаева готовится к официальному объявлению о смерти президента Узбекистана Ислама Каримова.