ՀԺԿ նախագահ. «Չեմ կարծում, թե Սերժ Սարգսյանը հետ է կանգնելու այս գործընթացից»
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացի մասին՝ ՀԺԿ նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը լրագրողներին ասել է.
-Չեմ կարծում, թե Սերժ Սարգսյանը հետ է կանգնելու այս գործընթացից։
Միջազգային պայմանագրերի վերաբերյալ ՀՀ օրենսդրության մեջ համապատասխան լրացումներ կատարելու մասին Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն էլ ՀԺԿ նախագահը որակում է որպես արձանագրությունների վավերացման գործընթացը Թուրքիայի կողմից ձգձգելուպատասխանքայլ։
-Փաստ է, որ Թուրքիան սահմանի բացումը, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կապում է ղարաբաղյան հարցի կարգավորման հետ։ Դրա մասին նշված չէ արձանագրություններում, սակայն Թուրքիան կապել է և շարունակում է կապել։ Եվ ակնհայտ է, որ ղարաբաղյան հարցի կարգավորման ուղղությամբ ճնշումներն ուժեղանալու են,- նշել է Ս. Դեմիրճյանը՝ քիչ հավանական համարելով, որ Թուրքիան կբացի սահմանը կամ կվավերացնի արձանագրությունները մինչև ղարաբաղյան հարցի կարգավորումը։
ՀԺԿ նախագահի կարծիքով ամենայն հավանականությամբ ՀՀ սահմանադրական դատարանը կճանաչի հայ-թուրքական արձանագրությունների սահմանադրականությունը։
Միջազգային պայմանագրերի վերաբերյալ ՀՀ օրենսդրության մեջ համապատասխան լրացումներ կատարելու մասին Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունն էլ ՀԺԿ նախագահը որակում է որպես արձանագրությունների վավերացման գործընթացը Թուրքիայի կողմից ձգձգելու պատասխան քայլ։

Председатель НПА «Не думаю, что Серж Саргсян отойдет от этого процесса»
Говоря о нынешнем этапе армяно-турецких отношений, председатель НПА Степан Демирчян сказал журналистам: «Не думаю, что Серж Саргсян отойдет от этого процесса».
Заявление Сержа Саргсяна относительно внесения дополнений в международные договора в законодательстве РА председатель НПА квалифицировал как ответный шаг Турции по затягиванию процесса ратификации протоколов.
«Факт, что Турция открытие границы, нормализацию армяно-турецких отношений увязывает с урегулированием карабахской проблемы. Об этом не отмечено в протоколах, однако Турция связывала и продолжает связывать. Очевидно, что в направлении урегулирования карабахского вопроса давления будут продолжаться», - отметил С.Демирчян, мало вероятным считая, что Турция откроет границы или ратифицирует протоколы до урегулирования карабахского вопроса.
По мнению председателя НПА, по всей вероятности Конституционный суд Армении признает конституционность армяно-турецких протоколов.