Էրդողան. «Թուրքիան ու Ռուսաստանը փոխադարձ առևտրում կարող են իրենց ազգային արժույթներն օգտագործել»
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ռուսաստանից վերադառնալուց հետո մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ փոխադարձ առևտուր իրականացնելիս Թուրքիան ու Ռուսաստանը կարող են իրենց ազգային արժույթներն օգտագործել՝ դոլարի փոխարեն։ Այս մասին տեղեկացնում է «Haberturk»–ը։
Էրդողանը նշել է, որ դա ձեռնտու կլինի Ռուսաստանին ու Թուրքիային՝ հավելելով, որ ապրանքաշրջանառությունը մտադիր են հասցնել ռեկորդային 100 մլրդ դոլարի։
«Մենք հասել ենք 35 մլրդ դոլարի ապրանքաշրջանառության, սակայն 2015 թվականի նոյեմբերի հայտնի դեպքերից հետո այն ընկավ 28 մլրդ դոլարի, այնուհետ՝ ավելի պակաս»,-ասել է Էրդողանը։

Турция и Россия смогут торговать в нацвалютах – Эрдоган
Турция и Россия могут использовать свои национальные валюты во взаимной торговле. Как пишет в пятницу турецкая газета «Haberturk», об этом заявил журналистам президент Турции Реджеп Эрдоган по итогам визита в Россию.
По его словам, что использование национальных валют в торговле вместо доллара будет выгодным России и Турции.
«Мы достигли товарооборота в 35 миллиардов долларов, но после известных событий в ноябре 2015 года он упал до 28 миллиардов, затем ещё ниже, – напомнил Эрдоган. – У нас есть такой механизм, как сотрудничество высшего уровня, которое предполагает стратегическое взаимодействие между двумя странами. У нас была цель достичь товарооборота в 100 миллиардов долларов. Она актуальна, и с помощью этого механизма мы снова хотим её достичь».