Մեթյու Բրայզա. «Մոսկվան փորձում է ԼՂ հակամարտության կողմերին նոր փոխզիջումների դրդել»
«Ռուսաստանի կողմից ձեռնարկվող քայլերը վկայում են, որՄոսկվան փորձում է ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի դիրքորոշումները փոխզիջումների միջոցով միմյանց մոտեցնել»,–«Ամերիկայի Ձայն»-ին ասել է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզան։
Նրա կարծիքով, Երևանում տեղի ունեցած վերջին շաբաթների ճգնաժամը պայմանավորված է առաջին հերթին ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ իշխանությունների կողմից հնարավոր փոխզիջումների հետ անհամաձայնությամբ.
«Խոսքն այժմ նոր փոխզիջման մասին է, որը կողմերին կմոտեցնի միմյանց: Կարծում եմ, Հայաստանի քաղաքական համակարգում որոշ մարդիկ չեն ցանկանում փոխզիջումների գնալ։ Արդյունքում՝ եղավ այս ճգնաժամը»:
«Ռուսաստանի կողմից ձեռնարկվող քայլերը վկայում են, որ Մոսկվան փորձում է ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի դիրքորոշումները փոխզիջումների միջոցով միմյանց մոտեցնել»,–«Ամերիկայի Ձայն»-ին ասել է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզան։

Мэтью Брайза: «Москва пытается побудить стороны Карабахского конфликта к новым взаимным уступкам»
«Шаги, предпринимаемые Россией, свидетельствуют о том, что Москва пытается сблизить позиции сторон Карабахского конфликта путем взаимных уступок», – сказал в интервью Армянской службе «Голоса Америки» бывший американский сопредседатель МГ ОБСЕ Мэтью Брайза.
По мнению Брайзы, произошедший в последние недели в Ереване кризис обусловлен в первую очередь несогласием с возможными уступками властей в карабахском вопросе:
«Сейчас речь идет о новом компромиссе, который приблизит стороны друг к другу. Думаю, в политической системе Армении некоторые люди не хотят идти на взаимные уступки. В результате возник этот кризис».
По словам Брайзы, руководители Армении и Азербайджана пришли к принципиальному согласию вокруг рамочного документа, и ожидалось, что будет достигнуто окончательное согласие, за которым последуют длительные переговоры, направленные на разработку окончательного соглашения.
«Однако процесс вперед не продвигался, так как ни президент Алиев, ни президент Саргсян не имели друг к другу достаточного доверия, в связи с информированием граждан о сложных решениях», – отметил он.