Եվրախորհրդարանը ՀՀ–ին կոչ է անում տարանջատել բիզնեսն ու քաղաքականությունը
Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի 11-րդ հանդիպման ավարտին ամփոփիչ փաստաթուղթ է ընդունվել, որում Եվրախորհրդարանի անդամները Հայաստանին կոչ են անում բիզնեսը և քաղաքականությունը տարանջատելու ուղղությամբ գործնական քայլեր ձեռնարկել:
ՀՀ իշխանություններին նրանք հորդորում են նաև ոստիկանության կողմից իրականացվող ձերբակալությունների և հարցաքննությունների գործելակերպը համապատասխանեցնել Եվրամիության չափանիշներին:
Ի դեպ, նշենք, որ նախապես շրջանառության մեջ դրված տեքստի 14-րդ կետով կոչ է արվել նաև անհապաղ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանում լրագրողների դեմ բռնություններին վերջ տալու համար: Սակայն հետո այն հանվել է։ Եվրոպացի պատվիրակներից ոմանք պնդել են, թե այդ կոշտ ձևակերպումը հանելու համար պաշտոնական Երևանը ճնշում է գործադրում։ Ի նշան բողոքի՝ Լիտվայի նախկին նախագահ Վիտաուտաս Լանդսբերգիսը դահլիճից հեռացել է։
Հայկական կողմը ներկայացնող փոխարտգործնախարար Կարինե Ղազինյանն ու ԱԺ Եվրոպական ինտեգրացիայի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն առաջարկել են այդ կետը փոխարինել հետյևալ նախադասությամբ.
«Կոչ ենք անում արագորեն և մանրակրկիտ կերպով հետաքննել (լրագրողների դեմ հարձակումների) բոլոր դեպքերն ու պատժել մեղավորներին»:

Европарламент призвал Армению предпринять шаги для разделения бизнеса и политики.
По завершении 11-го заседания Комитета парламентского сотрудничества Евросоюз-Армения, проходившего 2 декабря в Брюсселе, члены Европейского парламента призвали Армению предпринять практические шаги в направлении разделения бизнеса и политики.
Они также призвали армянские власти привести практику задержаний и допросов со стороны полиции в соответствие со стандартами Евросоюза, сообщает армянская служба радио «Свобода».
Следует отметить, что в пункте 14 первоначально введенного в обращение текста было написано: «Мы призываем предпринять незамедлительные меры для прекращения насилия над журналистами». Именно это положение вызвало жаркие дебаты. Некоторые европейские делегаты утверждали, что официальный Ереван оказывает на них давление, с целью снятия из текста жестких формулировок. В знак протеста, бывший глава Литвы, консерватор Витаутас Ландсбергис покинул зал.
Представители Армении - замминистра иностранных дел Карине Казинян и председатель комиссии по вопросам европейской интеграции Национального Собрания Армении Наира Зограбян - предложили заменить 14 пункт следующим образом: «Мы призываем оперативно и тщательно расследовать все случаи [нападения на журналистов] и наказать виновных».