Իսպանիայում ֆլեշմոբն ահաբեկիչների գրոհի հետ են շփոթել (տեսանյութ)
Իսպանական Կատալոնիայում Գերմանիայի քաղաքացիների կազմակերպած ֆլեշմոբն ահաբեկչական գրոհ է ընկալվել։ Այս մասին հայտնում է «La Vanguardia»–ն։
Կաստել–Պլաջա–դե–Արո ինքնավարությունում 2 գերմանացի որոշել է ֆլեշմոբ կազմակերպել և համացանցով հրավիրել է բոլոր ցանկացողներին։
Սելֆիի փայտիկներով զինված մոտ 200 մարդ սկսել է վազել ու գոռալ՝ իբր թե հետևում է ինչ–որ հայտնի մարդու։
Սակայն ականատեսները սելֆիի փայտիկները զենքի տեղ են ընդունել, իսկ ակցիան՝ ահաբեկիչների հարձակում։ Կատարվածը տեղաբնակների շրջանում խուճապ է առաջացրել։ Ոստիկանությունը հայտնել է, որ այդ գիշեր մոտ 100 հեռախոսզանգ է ստացել վախեցած բնակիչներից։
Չհաջողված կատակի արդյունքում 5 երիտասարդ գերմանացի է ձերբակալվել, որոնց մեղադրել են հասարակական կարգը խախտելու մեջ։

В Испании флешмоб приняли за атаку террористов (видео)
В испанской Каталонии флешмоб, организованный гражданами Германии, приняли за террористическую атаку, пишет «La Vanguardia».
Сообщается, что инцидент произошел вечером 2 августа в популярном среди туристов муниципалитете Кастель-Пладжа-де-Аро. Двое немцев решили устроить флешмоб и через соцсети пригласили присоединиться всех желающих.
Вооружившись палками для селфи, участники флешмоба, которых набралось более 200 человек, стали бегать и кричать. По их задумке, они изображали, будто преследуют какого-то известного человека.
Однако очевидцы приняли палки для селфи за оружие, а саму акцию – за нападение террористов, пишет газета. Поведение участников акции вызвало панику среди отдыхающих и местных жителей. По словам полиции, в эту ночью они приняли более сотни звонков от напуганных людей.
Издание сообщает, что в результате неудачной шутки были задержаны пятеро молодых немцев, которых обвиняют в нарушении общественного порядка.