ԵՄ–ին անհանգստացնում է «Թուրքական հոսքի» հարցով Մոսկվայի և Անկարայի բանակցությունների վերականգնումը
Եվրոպացի դիվանագետներն անհանգստացած են «Թուրքական հոսքի» հարցով Մոսկվայի և Անկարայի բանակցությունների վերսկսմամբ։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»–ը։
Բրյուսելում կարծում են, որ Ուկրաինային շրջանցող գազատարը կմեծացնի եվրոպացի սպառողերի կախվածությունը «Գազպրոմից»։
«Թուրքիայի նոր բարեկամությունը Ռուսաստանի հետ կարող է խնդիր դառնալ, եթե Ռուսաստանը փորձի Ուկրաինային Թուրքիայով փոխարինել»,– եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկի խոսքն է մեջբերում գործակալությունը։
«Դա Թուրքիայի համար իմաստ ունի, որպեսզի էժան գազ ստանա Ռուսաստանից։ Բայց Եվրոպայի համար անհարմար հետևանքներ կարող է ունենալ»,–նկատել է պաշտոնյան։
«Թուրքական հոսքի» կառուցմանը նոր մեկնարկ կարող է տրվել օգոստոսի 9–ին՝ Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ և Թուրքիայի նախագահներ Պուտինի և Էրդողանի հանդիպմանը։

ЕС беспокоит возможность возобновления переговоров по «Турецкому потоку»
Европейские дипломаты обеспокоены возможностью возобновления переговоров между Москвой и Анкарой по проекту «Турецкий поток», сообщает «Reuters».
В Брюсселе считают, что газопровод в обход Украины увеличит зависимость европейских потребителей от «Газпрома».
«Новая дружба Турции с Россией может стать проблемой, если Россия попытается заменить Украину на Турцию, – приводит агентство слова одного из высокопоставленных еврочиновников. Это имеет смысл для Турции, чтобы получать дешевый газ от России, но для Европы может повлечь неудобные последствия».
Новый старт «Турецкому потоку» может быть дан 9 августа на встрече лидеров России и Турции Владимира Путина и Реджепа Эрдогана в Санкт-Петербурге. Ранее министр экономики Турции Нихат Зейбекчи утверждал, что политические решения по проекту уже приняты. Зампред правления «Газпрома» Александр Медведев отмечал, что все сроки по межправсоглашению проекта будут определены после этой встречи.