Մեծ Բրիտանիայի նոր վարչապետը դեմ չէ միջուկային կոճակից օգտվելուն (տեսանյութ)
Միացյալ թագավորության համայնքների պալատը հավանություն է տվել երկրի միջուկային վահանի արդիականացմանը։ Կողմ է քվեարկել 472 պատգամավոր, դեմ՝ 117։ Նախագիծը նախատեսում է 4 սուզանավից բաղկացած նոր նավատորմի ստեղծում՝ հագեցած ամերիկյան «Trident» հրթիռներով։ Ընդ որում, նրանց վրա տեղադրված են լինելու բրիտանական արտադրության միջուկային մարտագլխիկներ։ Այս մասին հայտնում է «Россия 24»–ը։
Ծրագրի արժեքը 31 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգ է։ Խորհրդարանում տեղի ունեցած բանավեճերի ընթացքում երկրի նոր վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարել է, որ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է սեղմել միջուկային կոճակը։ Որպես գլխավոր սպառնալիքներ՝ նա նշել է Ռուսաստանին և Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական Հանրապետությանը։

Новый премьер Британии не прочь воспользоваться ядерной кнопкой (видео)
Британская Палата общин проголосовала за модернизацию ядерного щита страны. «За» выступили 472 депутата, «против» – 117, сообщает телеканал «Россия 24».
Проект предусматривает создание нового подводного флота из четырех субмарин, оснащенных американскими ракетами «Trident» («Трезубец»). При этом на них будут устанавливаться ядерные боеголовки британского производства.
Стоимость программы – 31 миллиард фунтов стерлингов. Во время дебатов в парламенте новый премьер страны Тереза Мэй заявила, что готова в случае необходимости нажать на ядерную кнопку. Среди главных угроз она назвала Россию и КНДР.