Հուլիսի 12-ի լույս 13-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմը հակառակորդի կողմից խախտվել է 26 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 250 կրակոց, իսկ հյուսիս-արևելյան (Մարտակերտ) ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 մմ-ոց ականանետ (2 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հավատարիմ են մնացել հրադադարի պահպանման ռեժիմին և շարունակել վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:
Հրադադարի ռեժիմը խախտվել է 26 անգամ

В ночь на 13 июля противник нарушил режим прекращения огня на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения войск 26 раз, произведя по армянским позициям более 250 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
На северо-восточном направлении (Мартакерт) ВС Азербайджана применили также миномет калибра 60 мм (2 снаряда).
Передовые подразделения Армии обороны остались привержены режиму прекращения огня и продолжили уверенно нести боевое дежурство.