ԱՄՆ–ում սխալմամբ վերակառուցել են ճանապարհային բեկվածքը, որին կես դար հետևում էին գիտնականները
Կալիֆոռնիայի Հեյվարդ քաղաքի ճանապարհաշինարարները պատահաբար վերակառուցել են այն ճանապարհի բեկվածքը, որին սեյսմոլոգներն ավելի քան 45 տարի հետևում էին։ Բան այնն է, որ այդ բեկվածքը եղել է հեյվարդյան բեկվածքի ամենատեսանելի ապացույցներից մեկը, որն առաջացել էր խաղաղօվկիանոսյան և հյուսիսամերիկյան տեկտոնական սալերի շարժումների արդյուքնում։ Այս մասին հաղորդում է «The Verge»–ը։
Լեգենդար բեկվածքը կարելի է տեսնել «Google»–ի քարտեզների վրա։ Մինչև վերջերս այն գտնվում էր Ռոուզ և Պրոսպեկտ փողոցների անկյունում։ Բեկվածքն աստիճանաբար ընդլայնվում էր և դրանով էլ հետաքրքրություն էր առաջացնում։ Վերջինիս առաջին լուսանկարն արվել է 1971թ–ին։
Բեկվածքի անհետացումը նկատել էր գիտական լրագրող Էնդրյու Օլդենը։ Տեղի իշխանությունները հայտատարել են, որ եթե գիտնականները հաղորդած լինեին բեկվածքի կարևորության մասին, ապա իրենք այն չէին վերակառուցի։ Այժմ բեկվածքի տեղում հաշմանդամների անվասայլակների համար նախատեսված թեքահարթակ է։

В США по ошибке заделали дорожный разлом, за которым полвека следили ученые
Дорожные рабочие калифорнийского города Хейварда случайно заделали разлом на дороге, за которым сейсмологи наблюдали более 45 лет. Дело в том, что трещина была одним из наиболее наглядных свидетельств Хейвардского разлома, который возник в результате движения тихоокеанской и североамериканской тектонических плит, сообщает «The Verge».
Легендарный разлом можно увидеть на картах «Google». До недавнего времени он находился на углу улиц Роуз и Проспект. Разлом постепенно смещался и этим представлял интерес. Первая фотография разлома была сделана в 1971 году. В период с 1974-го по 1979 год неровность вместе с частью дороги сдвинулась примерно на два сантиметра.
Исчезновение разлома заметил научный журналист из Окленда Эндрю Олден. Местные власти заявили, что если бы ученые заявили о важности разлома, они бы не стали его заделывать. Сейчас на его месте находится пандус для инвалидных колясок