Երթի մասնակիցների և ոստիկանների միջև քաշքշուկ է տեղի ունեցել
Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ «Հայ ազգային կոնգրեսի» կազմակերպած երթի մասնակիցների և ոստիկանության աշխատակիցների միջև մի քանի անգամ քաշքշուկ է տեղի ունեցել։
Այս կապակցությամբ ՀԱԿ ներկայացուցիչ Արարատ Զուրաբյանը «7օր»-ին ասել է.
-Մի բան շատ տհաճ է. սովորական է դարձել այս վերաբերմունքը։ Կարծում եմ, որ տվյալ պարագայում ոստիկանները երբեք իրենց որպես կողմ չպետք է դիտարկեն, իսկ նրանք, ցավոք սրտի, այսօր բռնել են այն դիրքը, որը հատուկ է իշխանության սպասավորներին։ Կարծում եմ՝ անընդունելի է, սակայն սա՛ է մեր իրողությունը, և նաև ա՛յդ երևույթի դեմ է, որ մենք պայքարում ենք։
Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետի տեղակալ Ռոբերտ Մելքոնյանն էլ (հայտնի «Բազազ» մականունով) քաշքշուկը պայմանավորել է երթի մասնակիցների ագրեսիվությամբ։
-Կա քաղաքապետի համապատասխան որոշում, որի համաձայն իրենք պետք է պահպանեն երթևեկության կանոնները, չխոչընդոտեն երթևեկությունը և մայթերով կամ ճանապարհի աջ հատվածով հանգիստ երթը շարունակեն, սակայն երթի կազմակերպիչները չկարողացան ապահովել դա,- «7օր»-ին ասել է Ռ. Մելքոնյանը՝ հավելելով,- հաշվի առնելով, որ մարդու իրավունքների օրն է՝ մենք չուզեցինք կոնֆլիկտային իրավիճակ ստեղծել, և բնականաբար աշխատեցինք երթի ղեկավարների հետ փոխզիջման գալ, որ հնարավորինս կարողանանք ապահովել երթևեկությունը մայրաքաղաքում։
Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետի տեղակալը նաև նշել է, որ ոստիկաններին նախապես զգուշացվում է երթի մասնակիցների կամ ցուցարարների կողմից հնչեցվող անգամ սեռական բնույթի հայհոյանքների դեպքում զուսպ մնալ և չարձագանքել.
-Զսպում են։ Եթե չզսպեին, ուրիշ իրավիճակ կստեղծվեր։ Մեր աշխատողները շատ կոռեկտ են և հարգալից,- վստահեցրել է Ռ. Մելքոնյանը.
-Փոխանցե՛ք երթի կազմակերպիչներին, լիդերներին, որոնք իրենց համարում են ինտելեկտուալ անձնավորություններ, որ իրենց «БТР»-ներին ասեն՝ չշարունակեն լկտի հայհոյանքները և իրենց լկտի պահվածքը, որը փողոցային կնոջն է հարիր։

Потасовка между участниками шествия и полицией
Сегодня между участниками организованного АНК по случаю Дня защиты прав человека шествия и полицией несколько раз происходила потасовка.
В связи с этим представитель АНК Арарат Зурабян сказал «7or»:
«Очень неприятно, что это отношение стало обычным. Думаю, что в данном случае, полицейские не должны рассматривать себя как сторона, а они, к сожалению, заняли сегодня ту позицию, которая присуща служителям властей. Думаю, что это неприемлемо, однако, это и есть наша действительность».
Заместитель главы управления полиции г.Еревана Роберт Мелконян (известный под прозвищем «Базаз») обусловил потасовку агрессивностью участников шествия.
«Есть соответствующее решение мэра, согласно которому они должны сохранять правила движения, не препятствовать движению и спокойно продолжать шествие по тротуару или по правой части дороги, однако организаторы шествия не смогли обеспечить этого», - сказал «7or» Р. Мелконян, добавив - учитывая то, что сегодня день прав человека, мы не захотели создавать конфликтную ситуацию, и, естественно, постарались прийти к компромиссу с организаторами шествия, чтобы, по возможности, обеспечить движение в столице».
Заместитель главы управления полиции г.Еревана также отметил, что полицейских заранее предупреждают, чтобы даже в случае нецензурных оскорблений со стороны участников шествия или демонстрантов, сдерживали себя и не реагировали:
«Сдерживают. Если бы не сдерживали, то ситуация была бы иной. Наши сотрудники очень корректны и уважительны», - заверил Р. Мелконян и добавил:
«Передайте организаторам шествия, лидерам, которые считают себя интеллектуальными личностями, чтобы они сказали своим «БТР», чтобы те не продолжали наглые оскорбления и свое наглое поведение, которое подобает уличной женщине».