Տեղի է ունեցել Լատվիայի նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով դեկտեմբերի 9-ին եռօրյա պետական այցով Հայաստան է ժամանել Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսը տիկնոջ' Լիլիտա Զատլերեի հետ:
Այսօր ՀՀ նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել բարձրաստիճան հյուրի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որին հաջորդել է նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Վալդիս Զատլերսի առանձնազրույցը:
Ողջունելով Լատվիայի իր գործընկերոջը Հայաստանում' Նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Սա չնայած մեր երկրների միջև առաջին այցն է, բայց մենք տարվա ընթացքում  բազմիցս հնարավորություն ենք ունեցել մտքեր փոխանակել: Քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը վկայում է երկկողմ հարաբերությունները խորացնելու մեր երկրների հետաքրքրության մասին: Ձեր այցելությունը ես դիտարկում եմ հենց այդ համատեքստում»:
«Ուրախ եմ Հայաստան այցելելու համար: Լատվիական կողմն ունի գործնական հետաքրքրվածություն, եւ ինձ հետ ժամանել են նաեւ մեկ տասնյակից ավելի գործարարներ»,- նշել է նախագահ  Զատլերսը: Նա վստահություն է հայտնել, որ հայկական կողմի հետ  բանակցություններն արդյունավետ կլինեն: «Հուսով եմ, սա մեր հանդիպումների առաջին շրջանն է, իսկ հաջորդը տեղի կունենա Ռիգայում: Գիտեմ, որ Հայաստանում կա փոքրաթիվ լատվիական համայնք: Գիտեմ նաեւ, որ այստեղ  ցանկացած համայք, նույնիսկ ամենափոքրաթիվն իրեն լավ է զգում»,- ընդգծել է Լատվիայի նախագահը:
Երկու երկրների ղեկավարների առանձնազրույցին հաջորդել է պաշտոնական պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը' նախագահների մասնակցությամբ:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորություններն են քննարկվել նախագահ Վալդիս Զատլերսի հետ, նաեւ կարծիքներ փոխանակվել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող խնդիրների շուրջ: Նախագահ Սարգսյանը եւս մեկ անգամ վստահություն է հայտնել, որ Լատվիայի ղեկավարի այցը կամրապնդի երկու երկրների  հարաբերությունները:
Կողմերը հատկապես կարեւորել են տնտեսության բնագավառում երկու երկրների գործարար շրջանակների համար խրախուսական քաղաքականություն վարելը: Նրանք համոզմունք են հայտնել, որ երկու երկրներում կան ապրանքներ ու ծառայություններ, որոնք պահանջարկ կունենան միմյանց շուկաներում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության շրջանակում փոխգործակցության հնարավորություններին, կարեւորվել մուտքի արտոնագրերի ստացման ընթացակարգի դյուրացումը:
Հայաստանի եւ Լատվիայի նախագահները համակարծիք են եղել, որ այս այցը համագործակցության նոր սկիզբ է:
Այնուհետեւ երկու երկրների ղեկավարների ներկայությամբ ստորագրվել են  միջկառավարական եւ միջգերատեսչական չորս համաձայնագրեր, որոնք  կոչված են կարգավորելու օդային հաղորդակցությունների, տնտեսական եւ գիտատեխնիկական համագործակցության,  շրջակա միջավայրի պահպանության, ահաբեկչության, կազմակերպված հանցավորության եւ թմրամիջոցների, հոգեներգործուն նյութերի եւ դրանց բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության եւ այլ հանցագործությունների դեմ պայքարի ոլորտներում երկու երկրների համագործակցությունը:

Состоялась официальная церемония встречи президента Латвии Валдиса Затлерса
По приглашению президента Сержа Саргсяна 9 декабря с трехдневным государственным визитом в Армению прибыл президент Латвии Валдис Затлерс с супругой Лилитой Затлере.
Сегодня в резиденции президента РА состоялась официальная церемония встречи высокого гостя, после которой состоялась отдельная беседа президентов Сержа Саргсяна и Валдиса Затлерса.
Приветствуя своего латвийского коллегу в Армении, президент Саргсян сказал: «Хоть это и первый визит между нашими странам, но мы в течение года многократно имели возможности, чтобы обменяться мнениями. Активизация политического диалога свидетельствует о заинтересованности наших стран в углублении двусторонних отношений. Ваш визит я рассматриваю именно в этом контексте».
«Я рад посетить Армению. Латвийская сторона имеет деловую заинтересованность, и со мной прибыли также более шести десятка предпринимателей», - отметил президент Затлерс. Он выразил уверенность, что переговоры с армянской стороной будут эффективными. «Надеюсь, это первый этап наших встреч, а следующий состоится в Риге. Знаю, что в Армении есть небольшая латвийская община. Знаю также, что здесь любая община, даже самая малочисленная, чувствует себя хорошо», - подчеркнул президент Латвии.
Вслед за отдельной беседой глав двух государств состоялась встреча официальных делегаций в расширенном составе с участием президентов.
Серж Саргсян сказал, что с президентом Валдисом Затлерсом они обсудили возможности развивать сотрудничество в разных сферах, а также обменялись мнениями по вопросам, представляющим двусторонний интерес. президент Саргсян в очередной раз выразил уверенность, что визит главы Латвии упрочит отношения двух стран.
Президент Затлерс выразил свою радость быть гостем на армянской земле и вновь пригласил президента Армении посетить Латвию. Он сказал, что латвийские предприниматели заинтересованы в развитии сотрудничества и активно работают со своими армянскими коллегами.
Стороны отметили, что для деловых кругов двух стран особо важно проведение стимулирующей политики в экономической сфере. Они выразили уверенность, что в двух странах есть товары и услуги, которые будут иметь спрос на рынках друг друга.
Собеседники коснулись также возможностей взаимодействия в рамках Восточного партнерства Евросоюза, подчеркнули важность упрощения процедур получения въездных виз.
Президенты Армении и Латвии выразили уверенность, что этот визит является новым началом сотрудничества.
Затем в присутствии глав двух государств были подписаны четыре межправительственных и межведомственных соглашения, которые призваны урегулировать взаимодействие двух стран в сферах воздушных коммуникаций, экономического и научно-технического сотрудничества, охраны окружающей среды, а также в борьбе с терроризмом, организованной преступностью, незаконным оборотом наркотических и психотропных средств и их компонентов и другими преступлениями.