Իսրայելն ու Թուրքիան պայմանավորվել են հարաբերությունների կարգավորման շուրջ
Իսրայելը և Թուրքիան հարաբերությունները կարգավորելու շուրջ համաձայնություն են ձեռք բերել: Այս մասին հայտնում է «Reuters»-ը՝ իսրայելցի բարձրաստիճան պաշտոնյային հղումով։
Թուրքիայի ԱԳՆ–ից դեռևս պաշտոնական հայտարարություն չի արվել, սակայն ակնկալվում է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման մասին պաշտոնական հայտարարությունը կհրապարակվի այսօր՝ հունիսի 27–ին։
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ Թուրքիան և Իսրայելը նախկինում ռազմավարական գործընկերներ էին, սակայն երկու երկրների հարաբերությունները վատացան 2010–ին, երբ իսրայելցի ծովային հետևակայինները Պաղեստինին աջակցող, Գազայի հատվածի շրջափակումը ճեղքել փորձող 9 թուրք ակտիվիստի սպանեցին։

Израиль и Турция договорились о нормализации отношений – источник
Израиль и Турция достигли соглашения о нормализации отношений. Как передает «Reuters», об этом сообщил высокопоставленный израильский чиновник.
МИД Турции, как отмечается, пока не делал официальных заявлений.
Официальное объявление о восстановлении связей между странами, как ожидается, будет сделано 27 июня.
В апреле этого года в турецком МИД сообщали, что Турция и Израиль достигли значительного прогресса в нормализации отношений.
Отметим, что Израиль и Турция в прошлом были стратегическими партнерами, но отношения испортились в 2010 году, когда израильские морпехи убили десять турецких поддерживающих Палестину активистов, шедших на прорыв блокады сектора Газа.