Էրդողանն իսլամաֆոբիա է անվանել Թուրքիային ԵՄ ընդունելը ձգձգելը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ իր երկիրը չեն ուզում Եվրամիություն ընդունել իսլամաֆոբիայի պատճառով։ Այս մասին գրում է «Life»–ը։
Բացի այդ, Մեծ Բրիտանիայում անցկացված հանրաքվեից հետո ելույթ ունեցած թուրք առաջնորդը կարծիք է հայտնել, որ առաջիկայում ԵՄ–ից նաև այլ երկրներ էլ կցանկանան դուրս գալ։
Հիշեցնենք՝ Մեծ Բրիտանիայում անցկացված հանրաքվեում հաղթանակ տարան ԵՄ–ն լքելու կողմնակիցները։ Այդ ամենի համապատկերին նավթի համաշխարհային գները 6%–ով նվազեցին, դոլարի համեմատ արժեզրկվեց ֆունտ ստեռլինգը, իսկ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը հրաժարական տվեց։

Эрдоган назвал исламофобию причиной задержки принятия Турции в Евросоюз
Президент Турции Реджеп Эрдоган заявил, что его страну не хотят принимать в Евросоюз из-за исламофобии, передает «Life».
Кроме того, в своей речи, произнесённой после объявления итогов референдума в Великобритании, турецкий лидер выразил мнение, что в ближайшее время из ЕС захотят выйти и другие страны.
Напомним, на референдуме в Великобритании победу одержали сторонники выхода из ЕС. На этом фоне мировые цены на нефть потеряли примерно 6%, фунт стерлингов ослабел по отношению к доллару, а премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон объявил о своей отставке.