Մարդու իրավունքների պաշտպանության օրվան նվիրված' Հայ ազգային կոնգրեսի այսօրվա երթին ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետորսյանը չի մասնակցել։ Երբ «7օր»-ի թղթակիցը ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանից հետաքրքրվել է, թե ո՞րն է պատճառը, նա այսպես է պատասխանել.
-Պիտի լինե՞ր անպայման։ Չեմ կարծում, որ որևէ պատճառ կար։ Ողղակի, ըստ երևույթին, ընտրել է այս ձևը։
Փոխարենը, երթին մասնակցել է թիվ 10 ընտրատարածքում պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը։
Ի դեպ, ՀԱԿ համակարգողը երթի մասնակիցներին կոչ է արել, որ ոչ ոք չկարծի, թե 10-րդ ընտրատարածքի ընտրությունները փոքր բան են։
-Մեզ համար այս պայքարում փոքր բան գոյություն չունի։ Մենք ամեն տեղ պետք է մեր պայքարը տանենք՝ հաղթանակ տանելու, մեր իրավունքները հաստատելու համար։ 10-րդ ընտրատարածքում մեր հաղթանակը մանդատի համար կռիվ չի, դա ազատության համար պայքար է։ Իմացե՛ք մի բան' ամեն ինչ ձեռք է բերվում պայքարով։ Այն հասարակությունը, որը կդադարի պայքարել, դատապարտված է կործանման,- ասել է Լ. Զուրաբյանը՝ բացականչելով՝ պայքա՜ր, պայքա՜ր մինչև վերջ։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանը ՀԱԿ երթին չի մասնակցել

Левон Тер-Петросян не принял участия в шествии АНК
Левон Тер-Петросян не принял участия в сегодняшнем шествии АНК, посвященном Международному дню защиты прав человека. Корреспондент «7or» поинтересовался о причине этого у координатора АНК Левона Зурабяна, который ответил:
«А он обязательно должен был быть? Не думаю, что была какая-либо причина».
Зато, в шествии участвовал председатель Союза политологов, выдвинувший свою кандидатуру в депутаты на избирательном участке №10 Амаяк Ованисян.
Кстати, координатор АНК призвал участников шествия не считать, что выборы на избирательном участке №10 являются маленьким событием.
«В этой борьбе для нас нет маленьких событий. Мы должны вести нашу борьбу везде - для того, чтобы одержать победу, для установления наших прав. Наша победа на 10-м избирательном участке не является войной за мандат, это борьба за свободу. Знайте, что всё достигается борьбой. То общество, которое перестает бороться - осуждено на погибель», - сказал Л. Зурабян и завершил свою речь лозунгом: «Борьба, борьба до конца!».