Մոլդովայում ձերբակալել են երգչուհի Ժասմինի գործարար ամուսնուն
Մոլդովայում 3 օրով ձերբակալել են տեղացի գործարար Իլան Շորին, ով երգչուհի Ժասմինի ամուսինն է։ Նրա ցուցմունքների հիման վրա անցյալ տարվա հոկտեմբեր ամսին ձերբակալվել էր կոռուպցիայի մեջ մեղադրվող, հանրապետության նախկին վարչապետ Վլադ Ֆիլատը։ Դատախազ Ադրիանա Բեցիշորի խոսքերով, ով Ֆիլատի դեմ հարցուցված գործի ընթացքում ներկայացնում է մեղադրյալի կողմը, Շորին ձերբակալել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի Ազգային կենտրոնում հարցաքննելուց հետո՝ բանկերում նոր խարդախությունների հարցով։
Ըստ դատախազի՝ Շորին կասկածում են լայնամասշտաբ խարդախության և փողերի լվացման մեջ. համապատասխանքրեական գործը զարկ էր տրվել 2014թ.։
Բեցիշորը հավելել է, որ դատախազությունը դիմելու է դատարան՝ պահանջելով նախնական կալանք գործարարի համար։ Այս մասին հաղորդում է ТАСС–ը։
Դատախազները նախկին վարչապետ Ֆիլատին մեղավոր են ճանաչում նաև աղմկահարույց կոռուպցիայի մեջ՝ 1 միլիարդ եվրոյի դուրսբերում մոլդովական այն 3 բանկերից, որոնք ղեկավարում էր Շորը։
Ըստ դատախազի՝ Շորին կասկածում են լայնամասշտաբ խարդախության և փողերի լվացման մեջ. համապատասխան քրեական գործը զարկ էր տրվել 2014թ.։

В Молдавии задержан на трое суток местный бизнесмен Илан Шор, на основании показаний которого в октябре прошлого года был арестован обвиняемый в коррупции экс-премьер республики Влад Филат. По словам прокурора Адрианы Бецишор, представляющей сторону обвинения на процессе над Филатом, Шора задержали после допроса в Национальном центре по борьбе с коррупцией «по новому делу о махинациях в банках».
По словам прокурора, Шора подозревают в мошенничестве в особо крупных размерах и отмывании денег в рамках уголовного дела, открытого в 2014 году. Бецишор добавила, что прокуратура обратится в суд с требованием о предварительном аресте бизнесмена, передает ТАСС.
Филата арестовали в прошлом году после явки Шора с повинной – бизнесмен, который является мужем российской певицы Жасмин и мэром молдавского города Оргеев, рассказал, что за оказание различных услуг и покровительство экс-премьер получил от него около 250 миллионов долларов. Прокуроры также считают экс-премьера Филата виновным в коррупции по громкому делу о выводе 1 миллиарда евро из трех молдавских банков, которыми руководил Шор.
В Молдавии задержан муж певицы Жасмин