ԵՄ–ն համաձայնել է երկարաձգել հակառուսական պատժամիջոցները մինչև 2017–ի հունվարի վերջ
ԵՄ երկրների մշտական ներկայացուցիչները համաձայնել են ևս կես տարով երկարաձգել հակառուսական պատժամիջոցները՝ մինչև 2017–ի հունվարի վեջ։
«Մենք կարող ենք հաստատել, որ «Coreper»–ը (մշտական ներկայացուցիչների հանձնաժողով) համաձայնել է երկարաձգել սահմանափակող միջոցները՝ Ուկրաինայի իրավիճակի ապակայունացման հարցում ՌԴ գործողությունների հետ կապված, և շարունակել գնահատել մինսկյան պայմանավորվածությունների իրագործման ընթացքը»,– РИА «Новости»–ին ասել է ԵՄ ներկայացուցիչը։
Դիվանագետը նշել է, որ սահմանափակումների երկարացումը դեռ պետք է հաստատի ԵՄ խորհուրդը։
Ավելի վաղ էլ հաղորդվել էր, որ հակառուսական պատժամիջոցների մեղմացման կամ չեղարկման օգտին է հանդես եկել ԵՄ 5 երկիր՝ Հունգարիան, Կիպրոսը, Հունաստանը, Իտալիան, Սլովակիան։

Постпреды стран ЕС согласились продлить экономические санкции против России еще на полгода – до конца января 2017 года.
«Мы можем подтвердить, что Комитет постпредов договорился продлить ограничительные меры в связи с действиями России по дестабилизации ситуации на Украине и продолжить дальше оценивать имплементацию Минских соглашений», – сообщил РИА «Новости» представитель Евросоюза, пожелавший остаться неназванным.
Дипломат отметил, что продление ограничений еще должен утвердить Совет ЕС. Назвать конкретные сроки процедуры источник не смог.
Ранее сообщалось, что за смягчение или отмену санкций, действие которых истекает 31 июля, готовы были выступить пять стран ЕС: Венгрия, Кипр, Греция, Италия и Словакия.
ЕС согласился продлить санкции против России