ԱՀԿ-ն կարող է արգելել բարակ ծխախոտը
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն առաջարկում է արգելել բարակ ծխախոտը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Коммерсантъ»-ը, հարցը նախատեսվում է քննարկել ծխախոտի դեմ պայքարի ԱՀԿ շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի կոնֆերանսի ժամանակ։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ թեև առաջարկը խորհրդատվական բնույթ է կրելու, սակայն ծխախոտ արտադրող ընկերությունները մտահոգություն են հայտնել, որ ապագայում այն կոնվենցիայի մասնակից երկրներում օրենսդրական բնույթ կստանա։
Բացի այդ, նշվում է, որ փաստաթղթում խորհուրդ է տրվում արգելել ծխախոտի դիզայնում այնպիսի տարրերի օգտագործումը, որոնք ավելի գրավիչ են դարձնում ծխախոտը։ Նման տարրերի շարքում են ծխախոտի տրամագծի նվազեցումը և ֆիլտրում հատուկ՝ բուրմունքային կապսուլների տեղադրումը։

ВОЗ может запретить тонкие сигареты
Всемирная организация здравоохранения может рекомендовать запретить тонкие сигареты. Этот вопрос планируется поднять на конференции сторон Рамочной конвенции ВОЗ по борьбе против табака.
Как пишет газета «Коммерсантъ», это предложение будет носить рекомендательный характер. Тем не менее табачные компании опасаются, что в будущем оно обретёт законодательный статус для стран-участниц конвенции.
Издание сообщает, что в документе, который подготовлен к конференции, одной из рекомендаций является «рассмотрение вопроса о введении запрета или ограничений на использование элементов дизайна табачных изделий, усиливающих их привлекательность. В числе таких элементов называется уменьшение диаметра сигарет и помещение капсул внутри фильтра, которые выделяют аромат после их смятия».