Դեկտեմբերի 10–ը մարդու իրավունքների պաշտպանության օրն է
61 տարի առաջ՝ 1948 թվականի դեկտեմբերի 10-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը: Իսկ 1950 թվականին Գլխավոր ասամբլեայի առաջարկով տարբեր պետություններ և կազմակերպություններ դեկտեմբերի 10-ը սկսեցին նշել որպես մարդու իրավունքների միջազգային օր:

10-го декабря – Международный день защиты прав человека
10 декабря 1948г. на Генеральной ассамблеи ООН была принята Всеобщая декларация прав человека. А в 1950г. по предложению Генеральной ассамблеи различные государства и организации стали отмечать 10-е декабря как Международный день защиты прав человека.