«Եվրո–2016թ» առաջնության բացման խաղում Ֆրանսիայի ընտրանին «Սթադ դե Ֆրանս» մարզադաշտում հյուրընկալել է Ռումինիայի հավաքականին:
Առաջին խաղակեսում հաշիվը բացել թիմերին չի հաջողվել։
Երկրորդ խաղակեսի սկզբնամասում Ֆրանսիայի հավաքականի կիսապաշտպան Դիմիտրի Պայեի փոխանցումից հետո գոլի հեղինակ է դարձել Օլիվյե Ժիրուն:
Մի քանի րոպե անց գլխավոր մրցավար Վիկտոր Կաշայը 11–մետրանոց է նշանակել, որն անվրեպ իրացրել է Ռումինիայի հավաքականի հարձակվող Բոգդան Ստանկուն:
Իսկ խաղի հիմնական ժամանակի ավարտից Դիմիտրի Պայեն գնդակն ուղարկել է մրցակցի դարպաս և հաստատել հանդիպման վերջնական հաշիվը՝ Ֆրանսիա-Ռումինիա՝ 2:1։
ԵՎՐՈ-2016. Ֆրանսիա-Ռումինիա՝ 2:1 (տեսանյութ)

Сборная Франции одержала победу над Румынией в стартовом матче чемпионата Европы по футболу со счетом 2:1.
Встреча прошла на стадионе «Стад де Франс» в пригороде Парижа Сен-Дени. Счет в матче на 57-й минуте открыл нападающий лондонского «Арсенала» и сборной Франции Оливье Жиру, откликнувшись на навес Димитри Пайета. Румыны отыгрались на 65-й минуте, Богдан Станку реализовал пенальти. 11-метровый удар заработал Николае Станчу, заставивший нарушить правила Патриса Эвра.
Решающий мяч забил полузащитник лондонского «Вест Хэма» Димитри Пайет на 89-й минуте, поразив ворота румынской команды дальним ударом в «девятку».
15 июня Франция встретится с Албанией, а Румыния в этот же день сыграет со Швейцарией.
Евро-2016: Франция-Румыния – 2:1 (видео)