Մ. Զեման. «Կդիմեմ Չեխիայի խորհրդարանին, որպեսզի նրանք ևս Գերմանիայի օրինակին հետևեն»
Պետական այցով Երևանում գտնվող Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր դիրքորոշումը հայտնել է դեռևս 2014 թվականին Սերժ Սարգսյանի՝ Չեխիա կատարած այցի ընթացքում:
–Գիտեմ, որ Ցեղասպանությունը դատապարտել են Եվրամիության 10 երկրներ, ոչ Եվրամիության երկրներից կարող եմ նշել Կանադան և Ռուսաստանը։ Ես կդիմեմ Չեխիայի խորհրդարանին, որպեսզի նրանք ևս Գերմանիայի օրինակին հետևելով՝ կատարեն նմանատիպ հայտարարություն,- նշել է Զեմանը:

Президент Чехии призовет депутатов признать Геноцид армян
Парламент Чехии может рассмотреть вопрос о признании Геноцида армян в Османской империи в 1915 году, заявил президент Чехии Милош Земан.
«Свою позицию по этому вопросу я сообщил еще в 2014г. во время визита Сержа Саргсяна в Чехию. Мой народ мог претерпеть такие же страдания, в случае, если бы победила нацистская Германия. Я знаю, что Геноцид армян осудили 10 стран ЕС, а среди стран вне ЕС могу отметить РФ и Канаду. Как шаг, следующий за этим заявлением, я обращусь к парламенту страны с предложением принять заявление о признании Геноцида армян по примеру Германии», – сказал Земан на совместном брифинге с Сержем Саргсяном в Ереване.