Նուլանդ. «ՆԱՏՕ–ն Ռուսաստանին զսպելու ծրագիր է մշակում»
ՆԱՏՕ–նՌուսաստանի կողմից իրականացրած ագրեսիային արագ արձագանքելու ծրագիր է մշակում։ Այս մասին հաղորդել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորյա Նուլանդը։ Նշենք, որ նախօրեին Վարշավայում մեկնարկել է ՆԱՏՕ–ի գագաթաժողովը, որը կտևի մինչև հունիսի 9–ը։
Նուլանդի խոսքերով՝ քննարկվում է ՆԱՏՕ–ի արևելյան սահմաններում ռոտացիոն հիմունքներով զորքերի մշտական ներկայությունը։ Այս նպատակի իրականացման համար, РИА «Новости»–ի փոխանցմամբ, ԱՄՆ–ն առաջարկել է 3,4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար հատկացնել։
Իր հերթին ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի օգնականի տեղակալ Մայքլ Քարփենթերը կարծիք է հայտնել ԱՄՆ–ի կողմից ՆԱՏՕ–ին աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ։ Նա նշել է, որ «Ռուսաստանի համար ավելի լավ նվեր» չի կարող պատկերացնել, բացի այդ, դա կարող է հանգեցնել ԱՄՆ–ի ռազմավարական խոցելիությանը եվրաատլանտյան տարածաշրջանում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը երբեք հարձակում չի գործի ՆԱՏՕ–ի որևէ անդամ–պետության վրա։
ՆԱՏՕ–ն Ռուսաստանի կողմից իրականացրած ագրեսիային արագ արձագանքելու ծրագիր է մշակում։ Այս մասին հաղորդել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորյա Նուլանդը։ Նշենք, որ նախօրեին Վարշավայում մեկնարկել է ՆԱՏՕ–ի գագաթաժողովը, որը կտևի մինչև հունիսի 9–ը։

НАТО разработает план быстрого реагирования на агрессию со стороны России. Об этом сообщила помощник госсекретаря США Виктория Нуланд на проходящем в Варшаве саммите НАТО, который продлится до 9 июня.
По словам Нуланд, обсуждается вопрос постоянного присутствия войск на ротационной основе на восточных границах НАТО. На эти цели США предложили выделить $3,4 млрд, передает РИА «Новости».
В свою очередь заместитель помощника министра обороны США Майкл Карпентер высказал мнение по поводу поддержки НАТО со стороны США. Он отметил, что не может представить себе «лучшего подарка для России», кроме того, это приведет к «стратегической уязвимости для США в Евро-Атлантическом регионе», сообщает ТАСС.
Ранее сообщалось, что глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что Россия никогда не будет нападать на какую-либо страну НАТО.
Нуланд: «НАТО подготовит план сдерживания России»