Քեմերոն. «Դուրս գալով ԵՄ կազմից՝ Մեծ Բրիտանիան կվերածվի «փոքր Անգլիայի»» (տեսանյութ)
ԵՄ–ից դուրս գալով՝ Մեծ Բրիտանիան կվերածվի «փոքր Անգլիայի»։ Նման հայտարարություն է արել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը։ ԵՄ կազմից դուրս գալու փոխարեն Քեմերոնը կոչ է արել բարեփոխումներ իրականացնել Եվրամիությունում և ավելի բաց աշխատանքներ վարել վերջինիս իստիտուտների հետ։ ԵՄ–ին անդամակցելու փաստարկներից մեկը վարչապետը նշել է ԵՄ ներսում հանցագործներին տեղափոխելու համաձայնությունը։
«Մենք կարող ենք հանցագործներին մեր բանտերից տեղափոխել իրենց հայրենի երկրներ, և նրանց համար կվճարեն այդ երկրները։ Եթե մենք դուրս գանք ԵՄ կազմից, դա իրագործելն ավելի բարդ կլինի»,– նշել է նա։
Քեմերոնի ընդդիմախոսներից մեկը՝ եվրասկեպտիկ և Անկախության կուսակցության ղեկավար Նայջել Ֆարաջը, իր հերթին հայտարարել է, որ ներկայումս Եվրամիությունը «փայփայում է» ահաբեկիչներին, և միությունից դուրս գալը գոնե մասամբ կլուծի միգրացիայի խնդիրները։ Այս մասին փոխանցում է РИА «Новости»–ն։
Մեծ Բրիտանիայի՝ ԵՄ անդամակցության հարցով հանրաքվեն կայանալու է 2016թ. հունիսի 23–ին Մեծ Բրիտանիայում և Ջիբրալթարում։ Վերջինիս անցկացումը եղել է վարչապետ Դևիդ Քեմերոնի նախընտրական խոստումներից։ Ընդ որում, հենց ինքը Քեմերոնը քարոզում է մարդկանց պահպանել Մեծ Բրիտանիայի անդամակցությունը ԵՄ–ին։

Кэмерон: «Выход из ЕС сделает Британию “маленькой Англией”» (видео)
В преддверии референдума о членстве Великобритании в Европейском союзе премьер-министр страны и лидер Партии независимости провели теледебаты, передает «ТВ Центр».
Дэвид Кэмерон и Найджел Фараж поочередно отвечали на вопросы аудитории в прямом эфире. Кэмерон рассказал об экономических выгодах членства в ЕС, а Фараж акцентировал внимание на вопросах миграции. Он предупредил, что если границы будут по-прежнему открыты, то качество жизни британцев может упасть.
«Еврозона – это катастрофа. Просто посмотрите на то, что случилось с Грецией и странами Средиземноморья. Проект не сработал. А согласно существующим опросам, если граждане ЕС продолжат прибывать в Соединенное Королевство, то население нашей страны достигнет 80 миллионов человек к 2040 году. Нам придется строить новый дом каждые четыре минуты, дни и ночи напролет, чтобы разместить мигрантов», – заявил лидер Партии независимости Соединенного Королевства Найджел Фараж.
«Мы должны оставаться в этой организации. Мы обязаны сражаться за британские интересы, за нашу работу, выход – это побег, а я не думаю, что мы трусы. Мы бойцы, и должны сражаться за то, что считаем правильным», – сказал премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон, отметив, что в случае выхода из ЕС «Великая Британия» превратится в «маленькую Англию».