Գյուղատնտեսությամբ զբաղվող բնակչության համար 2009թ. եղել է ծանր տարի
Գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Գալստյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփել է 2009թ.։ Փոխնարարի ներկայացմամբ՝ բնակլիմայական փոփոխություններն անդրադարձել է ոլորտի վրա: Մասնավորապես այս տարի կարկտային օրերն ու անձրևներն անցած տարվա համեմատ ավելի շատ են եղել, արձանագրվել է նաև գարնանային ցրտահարություն։ Արդյունքում ծանր իրավիճակ է ստեղծվել գյուղատնտեսությամբ զբաղվող բնակչության հատվածում։
Ընդհանուր առմամբ, գյուղատնտեսությանը կլիմայական պայմանների հասցրած վնասը 2009թ. կազմել է 13 մլրդ դրամ:

Сегодня во время встречи с журналистами замминистра сельского хозяйства Самвел Галстян подвел итоги 2009г. По словам замминистра природно-климатические изменения оказали влияние на сельскохозяйственную отрасль. В частности в этом году было больше дождей и градов, чем в прошлом, кроме того были весенние заморозки. В результате для людей, занимающихся сельским хозяйством сложилась тяжелая ситуация.
Общая сумма ущерба, нанесенного сельскому хозяйству климатическими условиями, составила 13 млрд. драм.
Ущерб сельскому хозяйству составил 13 млрд. драм