Ակտոբեում ահաբեկչական սպառնալիքի «կարմիր աստիճան» է հայտարարվել (տեսանյութ)
Ղազախստանի արևմուտքում գտնվող Ակտոբե քաղաքում հայտարարվել է ահաբեկչական սպառնալիքի բարձրագույն՝ «կարմիր» աստիճան։ Այս մասին հայտնում է РИА «Новости»–ն։
Նշվում է, որ բնակիչներին համապատասխան հաղորդագրություններ են ուղարկվում։
Իր հերթին Ակտյուբինսկի նահանգապետ Բերդիբեկ Սապարբաևը հայտարարել է, որ թեև իրավիճակը վերահսկվում է, սակայն կոչ է արել քաղաքացիներին զգոն լինել։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ակտոբեում զինված անհայտ անձինք գրոհել են «Պալլադա» զենքի խանութը և զորամասը։ Հարձակումների հետևանքով 6 մարդ էր զոհվել։
Նախնական տեղեկատվությամբ՝ հարձակվողները ոչ ավանդական կրոնական ուղղվածության ծայրահեղական հետևորդներ են։ Ակտոմբեում հակաահաբեկչական գործողություն են սկսել։

В Актобе объявили «красный уровень» террористической угрозы (видео)
В Актобе на западе Казахстана объявлен наивысший «красный» уровень террористической угрозы, сообщает РИА «Новости». Отмечается, что жителям приходят соответствующие SMS-уведомления.
В свою очередь губернатор Актюбинской области Бердибек Сапарбаев заявил, что ситуация находится под контролем, однако призвал граждан проявлять бдительность.
Ранее сообщалось, что в городе Актобе неизвестные совершили вооруженное нападение на оружейный магазин «Паллада» и воинскую часть. В результате нападений погибли 6 человек.
По предварительной информации, нападавшие являются радикальными приверженцами нетрадиционных религиозных течений. В городе Актобе объявлен режим антитеррористической операции.