Կրեմլից արձագանքել են Ղրիմը վերադարձնելու մասին Պորոշենկոյի հայտարարությանը (տեսանյութ)
Կրեմլից արձագանքել են Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի«Նադեժդային վերադարձրինք, կվերադարձնենք նաև Ղրիմն ու Դոնբասը» հայտարարությանը։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ եթե Պորոշենկոյի՝ Դոնբասը վերադարձնելու մասին հայտարարությունը թելադրված է մարդասիրությամբ, ինչպես ՌԴ–ում Սավչենկոյին ներելու դեպքում, ապա Կրեմլը հավանություն է տալիս դրան։
Սակայն Մոսկվան չի ընդունի ռուսական Ղրիմի հետ կապված հավակնությունները։
«Ղրիմի պահով՝ չենք մեկնաբանում ռուսական տարածքների հետ կապված հավակնությունները»,–Պեսկովի խոսքն է մեջբերում ТАСС–ը։
Կրեմլից արձագանքել են Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի «Նադեժդային վերադարձրինք, կվերադարձնենք նաև Ղրիմն ու Դոնբասը» հայտարարությանը։

Кремль ответил на слова Порошенко о возврате Крыма и Донбасса (видео)
На слова президента Украины о том, что «вернули Надежду, вернем и Крым, и Донбасс», сказанные им 25 мая на встрече с помилованной в России и вернувшейся в Киев украинской военнослужащей Надеждой Савченко, ответили в Кремле.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков 26 мая отметил, что если желание Петра Порошенко вернуть Донбасс продиктовано соображениям гуманности, как в случае с помилованием осужденной в РФ украинской гражданки Надежды Савченко, то Кремль его поддерживает.
Однако Москва не приемлет притязаний на российский Крым, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в комментарии ТАСС.
«В части Крыма – не комментируем притязания на российские регионы», – сказал Песков.