Յունքերը կոչ է արելԹուրքիային չվախեցնել ԵՄ–ին միգրացիոն համաձայնագրից դուրս գալով
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Քլոդ Յունքերը Թուրքիայի իշխանություններին կոչ է արել հրաժարվել Եվրամիությանը բարձրագոչ հայտարարություններով վախեցնելուց վիզային ռեժիմի ազատականացման բանակցություններում ցանկալի արդյունքի հասնելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ «Նովոստին»:
«Սպառնալիքները դիվանագիտական լավագույն գործիքը չեն օգտագործման համար, յուրաքանչյուրը պետք է հրաժարվի դրանց օգտագործումից, որովհետեւ դրանք ընդհանրապես որեւէ արդյունք չեն տա», – Ճապոնիայում «G7»-ի գագաթաժողովից առաջ լրագրողներին ասել է Յունքերը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնացել էր դուրս գալ միգրացիոն համաձայնագրից, եթե Եվրամիությունը չչեղարկի վիզային ռեժիմը Թուրքիայի քաղաքացիների համար։ Բացի այդ, Էրդողանը հայտարարել էր, որ Թուրքիան չի վերանայի իր հակաահաբեկչական օրենսդրությունը։
Եվրախորհրդարանի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Շուլցը ՌԻԱ «Նովոստիին» հայտնել է, որ ԵԽ-ն Թուրքիայի քաղաքացիներին առանց վիզայի ռեժիմի տրամադրման օրենսդրական գործընթաց կսկսի այն բանից հետո, երբ Անկարան կատարի ԵՄ-ի դրա հետ կապված բոլոր պահանջները, առանց բացառության:

Юнкер призвал Турцию не запугивать ЕС выходом из миграционного соглашения
Председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер призвал власти Турции отказаться от запугивания Евросоюза громкими заявлениями с целью достижения желаемого результата на переговорах по либерализации визового режима, сообщает РИА «Новости».
«Что касается требования относительно антитеррористического законодательства, мы ожидаем, что Турция будет придерживаться своих обязательств. Угрозы – не лучший дипломатический инструмент для использования, каждый должен отказаться от их использования, потому что они не принесут никакого эффекта вообще», – сказал Юнкер журналистам перед началом саммита G7 в Японии.
Напомним, что в начале мая Еврокомиссия предложила Европарламенту и Совету ЕС снять визовые ограничения для граждан Турции, если Анкара до конца июня выполнит остающиеся условия для отмены виз. В их число вошли меры по предотвращению коррупции, проведение переговоров об оперативном соглашении с Европолом, судебное сотрудничество со всеми странами-членами, пересмотр законодательства по борьбе с терроризмом.
Президент Турции Реджеп Эрдоган ранее пригрозил ЕС выходом из миграционного соглашения, если Евросоюз не предоставит гражданам его страны безвизовый режим. Эрдоган заявлял также, что Турция не будет пересматривать свое антитеррористическое законодательство, и обвинил ЕС в двуличии.