Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Պորոշենկոյի, Մերկելի ու Օլանդի հետ
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ուկրաինայի և Ֆրանսիայի նախագահներ Պյոտր Պորոշենկոյի և Ֆրանսուա Օլանդի, ինչպես նաև Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ։ Այս մասին հայտնում են Կրեմլի մամուլի ծառայությունից։
Գործիչները քննարկել են Ուկրաինայի արևելքում տիրող իրավիճակի քաղաքական կարգավորման հարցերը, ընդգծել հրադադարի պահպանման կարևորությունը։ Բացի այդ, «նորմանդյան քառյակի» գործընկերները շեշտել են ԵԱՀԿ Հատուկ մոնիթորինգային առաքելության աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման կարևորությունը հակամարտության գոտում «լրացուցիչ լիազորությունների տրամադրման» և վերահսկողության համատեղ կենտրոնի ամրապնդման ճանապարհով։
«Վլադիմիր Պուտինը կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել ուկրաինական զինված խմբավորումների կողմից Դոնբասի բնակավայրերի գնդակոծությունները»,–ասվում է հաղորդագրությունում։
Նշվում է նաև, որ «նորմանդյան քառյակի» գործընկերներին է հանձնվել ինքնահռչակ Լուգանսկի և Դոնեցկի հետ համաձայնեցված` տեղական ընտրությունների, հատուկ կարգավիճակի, համաներման և ապակենտրոնացման հարցերի հետ կապված առաջարկությունների փաթեթ։

Путин провел телефонную беседу с Порошенко, Меркель и Олландом
Российский президент Владимир Путин провел телефонный разговор с президентами Украины и Франции Петром Порошенко и Франсуа Олландом, а также с канцлером ФРГ Ангелой Меркель. Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
Политики обсудили вопросы политического урегулирования ситуации на востоке Украине и отметили важность соблюдения режима перемирия. Кроме того, партнеры по «нормандскому формату» отметили важность повышения эффективности работы СММ ОБСЕ в зоне конфликта «путем придания ей дополнительных полномочий» и укрепления СЦКК.
«Владимир Путин призвал к немедленному прекращению обстрелов украинскими вооруженными формированиями населенных пунктов Донбасса», – говорится также в сообщении.
Сообщается также о передаче партнерам по «нормандскому формату» согласованного с самопровозглашенными ДНР и ЛНР пакета предложений по местным выборам, особому статусу, амнистии и децентрализации. Отмечается, что основой урегулирования конфликта должен быть прямой диалог Киева с руководством самопровозглашенных республик.