Սիմոն Կամսարական. «Թուրքիայի խորհրդարանը կվավերացնի այս արձանագրությունները մեծ ուրախությամբ»
Այսօր Թուրքիայի խորհրդարանում քննարկման պետք է դրվեն հայ-թուրքական արձանագրությունները։ «7օր»-ի հետ զրույցում Հիմնարար գիտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն, Հանրային խորհրդի պաշտպանության և ազգային անվտանգության հանձնաժողովի ղեկավար Սիմոն Կամսարականը, գնահատելով իրավիճակը, ասել է, որ Թուրքիայի խորհրդարանը մեծ ուրախությամբ կվավերացնի այս արձանագրությունները։
-Այս նախաձեռնությունը մերը չէ. մեզ  պարտադրվել է, որ մեր ձեռքերով մեր տունը քանդենք, և այն պարտադրվում է Արևմուտքի կողմից, ով արդեն 20 տարի է՝ մեր տունը քանդում է,-նշել է նա։
Ըստ Սիմոն Կամսարականի՝ վերհիշելով 1988թ. երկրաշարժը՝ ինքը եզրակացրել է, որ հենց այդ ժամանակ է սկսել քարուքանդ լինել մեր տունը։
-Նույն ուժերը նորից շարունակում են քանդել այն։ Շարունակում են, որովհետև չենք պատժել, պատասխանատվության չենք կանչել, մենք մեր երկրին տեր չենք կանգնել։ Հիմա ուղղակի պետք է թույլ չտանք, որ հայ-թուրքական այս արձանագրություններին շարունակություն լինի,-նշել է նա։

Симон Камсаракан: «Парламент Турции ратифицирует эти протоколы с большой радостью»
Сегодня в парламенте Турции должны быть вынесены на обсуждение армяно-турецкие протоколы. В беседе с «7or» директор Армянского центра фундаментальных наук, руководитель комиссии Общественного совета по обороне и национальной безопасности Симон Камсаракан, оценивая ситуацию, сказал, что парламент Турции ратифицирует эти протоколы с большой радостью».
«Эта инициатива не наша: нам навязали, чтобы мы нашими руками разрушили наш дом, и это навязывается Западом, который уже 20 лет разрушает наш дом», - отметил он.
По мнению Симона Камсаракана, вспоминая землетрясение 1988г., он пришел к выводу, что именно с того времени начал разрушаться наш дом.
«Те же силы снова продолжают разрушать его. Продолжают, поскольку не наказали, не призвали к ответственности, мы не постояли за нашу страну. Сейчас просто нужно не позволить, чтобы эти армяно-турецкие протоколы получили продолжение», - отметил он.