ԿԳՆ. «Դպրոցները փակելու որոշումը պայմանավորված չի A/H1N1 վիրուսով»
ՀՀ առողջապահության նախարարությունում տեղի է ունեցել գրիպի տարածման կանխարգելման միջոցառումներին նվիրված խորհրդակցություն, որը վարել է ՀՀ առողջապահության նախարար ՀարությունՔուշկյանը: Նախարարը հանձնարարել է ուշադրության ներքո պահել վիրուսային հիվանդությունների ախտանիշներով և թոքաբորբով բուժում ստացող յուրաքանչյուր հիվանդի առողջական վիճակն ու բուժման գործընթացը։ Ինչպես տեղեկացրել է ՀՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը, գրիպի համաճարակը կանխելու համար ՀՀ առողջապահության նախարարության և կրթության և գիտության նախարարության միջև հանրակրթական հաստատություններում դասերն ընդհատելու վերաբերյալ համաձայնություն է ձեռք բերվում:
«7օր»-ի հետ զրույցում ԿԳՆ հանրակրթության վարչության պետի տեղակալ Արտակ Պողոսյանն ասել է, որ այդ որոշման ընդունումը կպայմանավորվի ոչ թե A/H1N1 վիրուսով (խոզագրիպ), այլ սովորական սեզոնային գրիպով։
-Խոսքը (A/H1N1) վիրուսի մասին չէ. «խոզի գրիպի» առումով չի արվելու որևէ բան, իսկ որոշումը դեռ կայացված չէ։ Այսօր երեկոյան որոշումը կայացվելու դեպքում ԶԼՄ-ներին կհաղորդվի։ Այդ որոշումը կայացվելու է սովորական գրիպի պատճառով, քանի որ երեխաները հիվանդանում են, ձյուն չկա, սովորական գրիպի վիրուսը տարածվում է, և այդ առումով է գործընթացը գնում, իսկ «խոզի գրիպի» որևէ վտանգ գոյություն չունի,-նշել է նա։
ՀՀ առողջապահության նախարարությունում տեղի է ունեցել գրիպի տարածման կանխարգելման միջոցառումներին նվիրված խորհրդակցություն, որը վարել է ՀՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը: Նախարարը հանձնարարել է ուշադրության ներքո պահել վիրուսային հիվանդությունների ախտանիշներով և թոքաբորբով բուժում ստացող յուրաքանչյուր հիվանդի առողջական վիճակն ու բուժման գործընթացը։ Ինչպես տեղեկացրել է ՀՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը, գրիպի համաճարակը կանխելու համար ՀՀ առողջապահության նախարարության և կրթության և գիտության նախարարության միջև հանրակրթական հաստատություններում դասերն ընդհատելու վերաբերյալ համաձայնություն է ձեռք բերվում:

Министерство образования и науки: «Решение о закрытии школ не будет обусловлено вирусом A/H1N1»
В министерстве здравоохранения РА состоялось совещание, посвященное мерам по профилактике распространению гриппа, которое вел министр здравоохранения РА Арутюн Кушкян. Министр поручил держать под контролем состояние здоровья и процесс лечения каждого больного с признаками болезни и воспалением легких. Как сообщил А. Кушкян, между министерством здравоохранения и министерством образования и науки ведутся переговоры относительно отмены занятий для предотвращения пандемии гриппа.
В беседе с «7or» заместитель главы управления общего образования Министерства образования и науки Артак Погосян сказал, что принятие этого решения будет обусловлено не вирусом A/H1N1 («свиным гриппом»), а обычным сезонным гриппом.
«Речь не о вирусе (A/H1N1), в плане «свиного гриппа» ничего предприниматься не будет, к тому же решение еще не принято. Если сегодня вечером решение будет принято, то СМИ будет сообщено об этом. Это решение будет приниматься по причине обычного гриппа, поскольку дети болеют, снега нет, вирус обычного гриппа распространяется, и в этом плане, процесс идет, а никакой опасности «свиного гриппа» не существует», - отметил он.