Հարցազրույց դերասան, ԱԺ պատգամավորության նախկին թեկնածու Վլադիմիր Կոստանյանի հետ
-Վերջին շրջանում Ձեր արվեստագետ գործընկերներից շատերը սկսել են բարձրաձայնել, թե այսպես շարունակվել չի կարող, համատարած անճաշակություն է և այլն։ Դուք համաձա՞յն եք։
-Մասամբ համաձայն եմ, մասամբ՝ ոչ։ Ես ուզում եմ ասել, որ ամբողջ աշխարհում է տիրում «մաֆիան»: Մեր երկրում էլ է հեռուստատեսային մաֆիան գործում, և պետք է լինես բարեկամ, ծանոթ, ընկեր, կամ ընդհանրապես անծանոթ մարդ, որ փողոցից բռնեն ու ասեն՝ այսքան գումարի դիմաց արի նկարվի. ուղղակի նկարվի, որակը կարևոր չէ։ Այ, հենց դա է բերում անորակության։ Մեր հեռուստաընկերությունները չեն մտածում, թե որակ ունենան։ Իրենց քանակն է պետք, ժամն է պետք՝ լրացնում են։ Եթե, օրինակ, արհեստավարժ դերասանին պետք է վճարեն 15-20 հազ. դրամ, փողոցից բռնած հասարակ մարդուն եթե հարցնեն, թե ուզո՞ւմ ես կինոյում նկարվել, նա էլ ասի՝ այո, 3000 դրամով կբերեն ու կնկարեն։ Այ, դրա համար էլ ուզում եմ ձեր կայքի միջոցով ասել, որ վերջ տան այդ ախմախությանը։ Հիմա մեր ազգը բոլորը դերասան են դարձել։ Բայց կան նաև դերասաններ, ովքեր այսօր խաղում են, և լավ են խաղում, դրա համար ես մասամբ եմ համաձայն, որ կա անճաշակություն։
-Բայց չէ՞ որ բազմաթիվ հեռուստահաղորդումներ կան, որտեղ հայտնի մարդիկ են նկարահանվում, սակայն անորակ կամ անճաշակ բան է ստացվում։
-Ընդունում եմ՝ «ճաշակին ընկեր չկա» բառերը շատ տեղին են հնչում։ Ժամանակին ես էլ «Էս էլ ըսենց» հաղորդաշար ունեի, որը հիմա նորից ուզում եմ վերականգնել։ Այդ հաղորդման մասին շատ-շատերը, թեև ոչ իմ առջև, բայց ասում էին, թե ախմախ բան է։ Բայց մեկ տարի է արդեն, ինչ ես եթերում չեմ, իսկ ժողովուրդն ինձ տեսնելիս «էս էլ ըսենց» է ասում։ Նշանակում է, որ մարդիկ դա հավանել են, կամ այդ խոսքը մտել է իրենց մեջ, կամ մի մասին դուր է եկել, մի մասին՝ ոչ։ Դրա համար միանշանակ ասել չի կարելի։
-Շատ արվեստագետներ, ովքեր ժամանակին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողքին էին, հիմա բողոքում են իշխանությունից՝ շատ հաճախ դա անելով պատերի տակ։ Ինչպե՞ս եք դա գնահատում։
-Կյանքն այդպես է ստեղծված, որ այսօր ա՛յս թիմում է, վաղը կարող է ուրի՛շ թիմում լինել (ծիծաղում է)։ Երևի ինչ-որ մի բանից նեղանում են։ Ճիշտ չէ դա։ Եթե մեկին հարգում ես, ուրեմն պետք է հարգես ու շփվես, իսկ եթե չես հարգում, ուրեմն մի՛ հարգիր։ Եթե մարդիկ շփվում են, ուրեմն պետք է այդպես էլ շարունակվի, մանավանդ քաղաքականությունում, որովհետև քաղաքականությունը շատ դժվար, բարդ բան է։
-Ժամանակին խորհրդարանական ընտրություններին Դուք թիվ 10 ընտրատարածքում առաջադրեցիք Ձեր թեկնածությունը, հետո հանեցիք։ Ոմանք Ձեզ մեղադրում են պալատական արվեստագետ լինելու համար։
-Այնքանով եմ պալատական, որ թեկնածությունս հանելու համար փող չվերցրեցի, ինչպես մի քանիսը արեցին կամ անում են. դա ընդունված ձև է։ Այսօր ես նաև մի մեծ աշխատանք կունենայի, էկրանից ներքև չէի իջնի, եթե պալատական լինեի։ Այսօր մի ջիփ կքշեի, ոչ թե 31-10։ Ես «Ժամանց» մշակութային կենտրոնի տնօրենն էի, հիմա էլ աշխատում եմ իմ 7 հոգով, ապրում եմ, վայելում եմ, ժողովուրդն ինձ սիրում է, ես էլ իրենց եմ շատ սիրում։
-Դուք ասացիք, որ ոմանց նման փող չեք վերցրել Ձեր թեկնածությունը հանելու համար։ Իսկ ո՞վ է փող վերցրել։ Կոնկրետ այդ ընտրատարածքում եղե՞լ է նման դեպք։
-Այս պարագայում ես ո՛չ կարող եմ «այո» ասել, ո՛չ էլ՝ «ոչ», որովհետև ինքս ներկա չեմ եղել այդպիսի խոսակցությունների, ոչ մեկն էլ ինձ փող չի առաջարկել։ Բայց իմ կարծիքով՝ մարդ կա, որ եղել է։
-Իսկ անունը կասե՞ք։
-Հաստատ չեմ կարող ասել։
-Կրկին անդրադառնանք մեր թեմային՝ համատարած անճաշակությանը։ Այս իրավիճակի պատասխանատուն Ձեր կարծիքով ո՞վ է։
-Իմ կարծիքն այն է, որ ղեկավարությունը պետք է իր խոսքն ասի։ Նախկինում գրաքննություն կար, դա լավ և ճիշտ բան էր։ Ամեն ինչ չէ, որ կարելի է ցուցադրել հեռուստատեսությամբ։ Եթե ես լինեի մշակույթի նախարար, առաջարկություն կանեի, որ ինչ-որ օրենք ընդունեին և կարգավորեին։ Ունենք հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողով, որին կից մի գեղարվեստական խորհուրդ պետք է լինի, որ գոնե հետևեն եթերին։
-Վերջերս շատ է խոսվում քաղաքական սերնդափոխության անհրաժեշտության մասին։ Արվեստում կա՞ սերնդափոխության անհրաժեշտություն։
-Միշտ էլ փորձը պետք է։ Երիտասարդներն էլ պետք է անպայման գան, փոխարինեն մեծերին։ Ամենուր է այդպես։ Բայց քաղաքականությունը դժվար բան է, պետք է սերնդափոխություն, բայց պետք է այնպես արվի, որ չզգացվի։ Եթե ֆուտբոլում սերնդափոխություն է արվում, մեկ-երկու տարի կաղում է ֆուտբոլը, մինչև կարողանում է ոտքի կանգնել։ Բոլոր ասպարեզներում էլ սերնդափոխություն պետք է, բայց՝ շատ զգույշ ու դանդաղ։

Интервью с актером, бывшим кандидатом в депутаты НС Владимиром Костаняном
-В последнее время многие деятели искусства начали говорить о том, что так продолжаться не может, что повсеместно царит безвкусица. Вы согласны с этим?
-Отчасти согласен, отчасти - нет. Я хочу сказать, что во всем мире господствует «мафия». В нашей стране тоже действует телевизионная мафия. Нужно быть родственником, знакомым, другом либо вообще незнакомым человеком, которого на улице остановят и предложат за определенную сумму сняться, просто сняться, качество не важно. Вот именно это и приводит к некачественной продукции. Наши телекомпании не думают о качестве. Им нужно количество, нужно заполнить часы. Если, например, хорошему актеру должны заплатить 15-20 тыс. драмов, то обычный человек с улицы согласится сняться и за 3 тысячи драмов. Вот поэтому, хочу посредством вашего сайта заявить, чтобы положили конец этим глупостям. Сейчас среди нашей нации все стали актерами. Но есть также актеры, которые сегодня играют и играют хорошо, поэтому я лишь отчасти согласен, что царит безвкусица.
-Но ведь есть многочисленные телепрограммы, в которых снимаются известные люди, однако получается нечто некачественное и безвкусное?
-Согласен. Слова  «на вкус и цвет товарища нет» являются очень уместными. В свое время я тоже вел программу «Эс эль ысенц» («Вот такие дела»), которую сейчас снова хочу возобновить. Об этой передаче очень многие, хотя и не в глаза, говорили, что это тупость. Но уже год, как я не выхожу в эфир, а народ, видя меня, говорит: «Вот такие дела». Значит, что людям она понравилась или же эта фраза запала им в душу. Наверное, одним понравилась, а другим - нет. Поэтому однозначно сказать нельзя.
-Многие деятели искусства, которые в свое время были рядом с Сержем Саргсяном, сейчас жалуются на власть и очень часто делают это «за глаза». Как Вы это оцениваете?
-Так устроена жизнь, что сегодня можешь быть в этой команде, а завтра - в другой (смеется). Наверное, на что-то обижаются. Это неправильно. Если кого-то уважаешь, то должен уважать и общаться с ним, а если не уважаешь, то не уважай. Если люди общаются, то так и должно продолжаться, тем более, в политике, поскольку политика является очень сложной сферой.
-В свое время на парламентских выборах Вы выдвинули свою кандидатуру на избирательном участке № 10, а потом сняли. Некоторые обвиняют Вас в том, что Вы являетесь придворным актером.
-Настолько придворный, что за снятие своей кандидатуры я не взял денег, как некоторые сделали или делают. Это стало принятым явлением. Сегодня у меня была бы хорошая работа, не сходил бы с экрана, если бы был придворным. Водил бы джип, а не 3110. Я был директором культурного центра «Жаманц», а сейчас у меня семь человек, живу, наслаждаюсь жизнью, народ меня любит, я тоже очень люблю народ.
-Вы сказали, что не взяли деньги, чтобы снять свою кандидатуру, как делали некоторые. А кто взял деньги? Конкретно на данном избирательном участке были подобные случаи?
-В данном случае, я не могу ответить ни «да», ни «нет», поскольку я сам не присутствовал на подобных разговорах, а мне никто деньги не предлагал. Но, на мой взгляд, были и такие люди.
-Имя назовете?
-Точно не могу сказать.
-Снова вернемся к нашей теме - повсеместной безвкусице. На Ваш взгляд, кто является ответственным за эту ситуацию?
-Я считаю, что руководство должно сказать свое слово. В прошлом была цензура, что было хорошо и правильно. Не всё можно показывать по телевидению. Если бы я был министром культуры, то предложил бы принять закон и регулировать. У нас есть национальная комиссия телевидения и радио, при ней должен быть соответствующий совет, который хотя бы будет отслеживать эфир.
-В последнее время много говориться о необходимости политической смены поколений. В сфере искусства есть необходимость смены поколения?
-Всегда нужен опыт. Молодежь тоже должна прийти, чтобы заменить старших.  Везде так. Но политика - сложная сфера. Смена поколений нужна, но она должна быть проведена неощутимо. Если, скажем, в футболе происходит смена поколений, то год или два футбол хромает. Смена поколений нужна во всех сферах, но ее нужно проводить очень осторожно и медленно.