ՀՀԿ փոխնախագահ. «Եթե մինչև ապրիլի 24–ը արձանագրությունները չվավերացվեն…»
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ 12-րդ համագումարում հայտարարել էր, թե անսխալական է նա, ով ոչինչ չի անում։ «7օր»-ի հարցին, թե նախաձեռնողական քաղաքականության մեջ ի՞նչը չստացվեց, ՀՀԿ փոխնախագահ Ռազմիկ Զոհրաբյանը պատասխանել է.
-Եթե հայ-թուրքական գործընթացներն ստացվեին, փաստորեն պետք է հաստատված լինեին արձանագրությունները։ Տեսնում ենք, որ Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում արդեն ձգձգվում է քննարկումը։
Ռ. Զոհրաբյանի կարծիքով այդ ձգձգումների պատճառն այն է, որ թուրքերն իրենց շահերն են հետապնդում, մենք՝ մերը։
ՀՀԿ փոխնախագահը նշել է, թե, ի վերջո, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կա ուժերի հարաբերակցություն.
-Բնականաբար, այսօր Թուրքիայի դիրքերն ավելի ամուր են, որովհետև ինքը հզոր պետություն է, ՆԱՏՕ-ի անդամ է։
Սակայն, այդուամենայնիվ, Ռ. Զոհրաբյանն ասել է, թե ինքը հակված է նրան, որ մինչև ապրիլ արձանագրությունները կվավերացվեն։
-Եթե մինչև ապրիլի 24-ը դա չեղավ, ապա 24-ին մեր միջոցառումներն ավելի ուժեղ են լինելու։

Зампредседателя РПА: «Если до 24-го апреля протоколы не будут ратифицированы...»
На 12-м съезде РПА президент РА Серж Саргсян заявлял, что не ошибается тот, кто ничего не делает. На вопрос «7or» о том, что он считает неудавшимся в инициативной политике, зампредседателя РПА Размик Зограбян ответил:
«Если бы армяно-турецкие процессы увенчались успехом, то фактически протоколы должны были быть ратифицированы. Мы видим, что обсуждение в комиссии парламента Турции по внешним сношениям уже затягивается».
По мнению Р. Зограбяна причина этих затягиваний в том, что турки преследуют свои интересы, а мы - свои.
Зампредседателя РПА отметил, что, в конце концов, между Арменией и Турцией есть соотношение сил:
«Естественно, сегодня позиции Турции крепче, поскольку это мощное государство, член НАТО».
Однако, тем не менее, Р. Зограбян склоняется к тому, что до апреля Турция ратифицирует протоколы: «Если до 24-го апреля этого не произойдет, то 24-го наши меры будут более сильными».