էրդողան․ «Ռուսաստանը չի կարողանում Հայաստանին լիովին աջակցել» (տեսանյութ)
Անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի այն հայտարարությանը, թե Հայաստանը պատրաստ է պատերազմի՝ Էրդողանը նաև ասել է. - «Ընթացող բախումների ֆոնին Ադրբեջանն ու Իլհամ Ալիևը ուժեղանում են: Իսկ Ռուսաստանը չի կարողանում Հայաստանին լիովին աջակցել: Համենայնդեպս, բացահայտ չի աջակցում, քանի որ Ադրբեջանի հետ շահավետ հարաբերություններ ունի: Բնակչության, բանակի թվի և մյուս հնարավորությունների տեսանկյունից Ադրբեջանի կարողությունը անհամեմատ ավելի մեծ է Հայաստանի կարողությունից: Ադրբեջանը նման չէ տարածաշրջանի երկրներին՝ ո՛չ Վրաստանին, ո՛չ Ուկրաինային: Ռուսաստանը նույնիսկ Ուկրաինայում չկարողացավ ցանկալի արդյունքի հասնել: Միայն Ղրիմում կարողացավ, քանի որ թաթար բնակչության թիվը քիչ էր: Ռուսաստանը սխալ է գործում»։
Ինչպես գրում է «Ազատությունը»՝ թուրքական «Սթար»–ին հղումով, Էրդողանն ընդգծել է, որ Թուրքիան հայերի նկատմամբ բարյացկամություն է ցուցաբերում․ - «Թուրքիայում շուրջ 100 հազար հայ կա, որոնցից 50 հազարը Թուրքիայի քաղաքացի չի: Կացության իրավունք չունեցողներին նույնպես ըմբռնումով ենք մոտենում: Հետ վերադարձրեցինք մեր հայ քաղաքացիների համայնքային գույքը: Ապրիլի 24-ին էլ ուղերձ հրապարակեցի»:

Эрдоган: «Россия не может оказать Армении полной поддержки»
Как передает радио «Азатутюн» Находящийся с визитом в Хорватии президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, комментируя в беседе с журналистами заявление Сержа Саргсяна о том, что Армения готова к войне, сказал:
«На фоне происходящих столкновений Азербайджан и его президент Ильхам Алиев набирают силу. К тому же Россия не может оказать Армении полной поддержки. Во всяком случае, открыто не поддерживает, поскольку имеет взаимовыгодные отношения и с Азербайджаном.
Азербайджан несравнимо мощнее Армении в плане численности населения, войск и других возможностей. Азербайджан не похож на другие страны региона: ни на Грузию, ни на Украину. Россия даже в Украине не смогла добиться желаемого результата. Только в Крыму смогла это сделать, потому что там крымских татар мало. Россия ведет себя неправильно», – также сказал Эрдоган.
Эрдоган подчеркнул, что Турция демонстрирует в отношении армян благожелательность.
«В Турции около 100 тысяч армян, из которых около 50 тысяч не являются гражданами Турции. Мы с пониманием относимся и к тем, у кого нет права на проживание. Мы вернули нашим гражданам-армянам общинное имущество. 24 апреля я опубликовал послание», - заявил турецкий лидер.