Համլետ Հովսեփյան. «Արձանագրություններն անպայման կվավերացվեն»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Ազատամարտի վետերանների միություն» կուսակցության նախագահ Համլետ Հովսեփյանն ասել է, թե հայ-թուրքական արձանագրություններն անպայման կվավերացվեն Թուրքիայի կողմից։
-Մինչև դեկտեմբերի 7-ը Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն իր եզրակացությունը պետք է տա՝ մտնելո՞ւ են արձանագրություններն ընդլայնված նիստ, թե՞ ոչ։ Ես կարծում եմ, որ արձանագրություններն անպայման կվավերացվեն, բայց նրանք էլի կփորձեն ձգձգել և գնալ դեպի ապրիլ, քանի որ Ցեղասպանության ճանաչման խնդիրն է նորից դրված լինելու։ Բայց կարծում եմ՝ այս անգամ թուրքերին չի հաջողվելու մանևրել։ Հենց այնպես չէ, որ գերտերությունները մասնակցում են գործընթացին և հորդորում գնալ այդ արձանագրությունների վավերացմանը,-նշել է նա։
«7օր»-ի այն հարցին, թե հնարավո՞ր է՝ այդ նույն գերտերությունների կողմից ճնշումներ գործադրվեն Հայաստանի վրա, Ղարաբաղի հարցում փոխզիջումների գնալ, և դրա դիմաց Թուրքիան վավերացնի արձանագրությունները, նա պատասխանել է, թե չի կարծում, որ նման բան կլինի։
-Ես հավատում եմ մեր երկրի նախագահին, և մեր երկրի նախագահը մի քանի անգամ ասել է, որ չհավատանք դրան։ Իհարկե կփորձեն ճնշումներ կիրառել, բայց, ինչպես նախագահն էր իր ելույթում ասել, պետք է խելոք լինել,-նշել է նա։

Гамлет Овсепян: «Я думаю, что протоколы обязательно будут ратифицированы»
Во время встречи с журналистами председатель «Союза ветеранов освободительной войны» Гамлет Овсепян сказал, что Турция обязательно ратифицирует армяно-турецкие протоколы.
«До 7-го декабря комиссия парламента Турции по внешним сношениям должна дать свое заключение о том, поступят ли протоколы на расширенное заседание или нет. Я думаю, что протоколы обязательно будут ратифицированы, но они снова попытаются растянуть процесс до апреля, поскольку снова будет поставлен вопрос признания Геноцида. Но думаю, что на этот раз Турции не удастся маневрировать. Ведь неспроста, что сверхдержавы участвуют в процессе и призывают пойти на ратификацию этих протоколов», - отметил он.
На вопрос «7or» о том, возможно ли что те же сверхдержавы окажут на Армению давление, чтобы Армения пошла на уступки в вопросе Карабаха и взамен Турция ратифицирует протоколы, он ответил, что не считает, что подобное произойдет.
«Я верю президенту нашей страны, а он несколько раз говорил, чтобы мы не верили этому. Конечно, попытаются оказать давления, но, как сказал в своем выступлении президент, нужно быть умными», - отметил он.