ԱՄՆ–ի և Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներին խորհուրդ են տվել խուսափել Ֆիլիպիններ այցից
ԱՄՆ–ը և Մեծ Բրիտանիան հորդորել են իրենց քաղաքացիներին խուսափել Ֆիլիպինների հարավ այցելելուց, որտեղ ենթադրյալ մահմեդական ծայրահեղականներն առևանգում են մարդկանց։ Այս մասին հայտնում է «Associated Press»–ը։
Պետդեպը նախօրեին կոչ է արել ամերիկացիներին հետաձգել իրենց այցելությունները Սուլու արշիպելագ «օտարերկրյա ճանապարհորդների, փոքր նավերի առևանգման և բռնության բարձր սպառնալիքի պատճառով՝ կապված խռովությունների ու ահաբեկչության հետ»։
Համանման նախազգուշացում է տարածել իր քաղաքացիների համար նաև Բրիտանիայի կառավարությունը։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ «Աբու Սայյաֆ» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներին կասկածում են Ինդոնեզիայի և Մալազիայի 18 քաղաքացիների առևանգման մեջ երեք դանդաղընթաց շոգենավերը գրոհելու ժամանակ։

Граждан Британии и США предостерегли от поездок на Филиппины
США и Великобритания просят граждан воздержаться от поездок на юг Филиппин, где предполагаемые мусульмане-экстремисты похищают людей, передает «Life».
Госдеп в четверг призвал американцев по возможности отложить поездки на архипелаг Сулу «из-за высокой угрозы похищения международных путешественников, возросшей угрозой морских похищений малых судов ... и насилия, которое связано с волнениями (мятежами) и терроризмом».
Аналогичное предупреждение для своих граждан в среду выпустило правительство Британии.
Напомним, боевики террористической группировки «Абу Сайяф» подозреваются в похищении 18 граждан Индонезии и Малайзии при нападениях на три тихоходных буксира.