Որո՞նք են լավատեսական հայտարարության շարժառիթները
-Այն լավատեսական հայտարարությունը, որ հնչեց Աթենքում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ նախարարական գագաթաժողովի ժամանակ, երկու հիմնական շարժիչ ուժ ուներ,-«Փաստարկ» մամուլի ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանն ու նշել այդ շարժառիթները։-Իհարկե, միջնորդները և միջազգային հանրությունը մշտապես լավատեսական շեշտադրումներ են անելու, որպեսզի բանակցությունները տեղից շարժվեն։ Դա նորմալ և նույնիսկ լավ է։ Երկրորդ խնդիրը, որն իմ կարծիքով բավական ազդում է, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն է։ Խնդիրն այն է, որ այսօր հետաքրքրիր պայքար է գնում, թե ով է գնահատելու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի դրական դինամիկան, որպեսզի Թուրքիան վավերացնի արձանագրությունները և կարգավորի հարաբերությունները։
Ըստ ԱԺ պատգամավորի' տարրական տրամաբանությունը հուշում է, որ այդ հարցով Գյուլը պետք է դիմի Իլհամ Ալիևին։
-Ակնհայտ է, որ եթե հարցի հասցեատեր թողնեին Ադրբեջանին, ապա այդ դեպքում միջազգային հանրությունն իսկապես կարող էր խաչ քաշել հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա։ Հետևաբար պատահական չէ, որ միջազգային հանրությունն ինքն է իր վրա վերցրել Թուրքիային այս հարցով պատասխանելու դերակատարությունը' ի դեմս այս հայտարարությունների, որտեղ նա Թուրքիային գրեթե հասկացնում է, որ դրական դինամիկա է նկատվում,-հայտարարել է Ս. Սաֆարյանը։

В чем побуждающие мотивы оптимистических заявлений?
«То оптимистическое заявление, которое прозвучало в Афинах во время министерского саммита ОБСЕ, имело две побуждающие силы», - сказал руководитель парламентской фракции «Наследие» Степан Сафарян, отметив эти причины. «Конечно, посредники и международное сообщество постоянно будут делать оптимистические акценты, чтобы сдвинуть с места переговоры. Это нормально, даже хорошо. Вторая проблема, которая, на мой взгляд, достаточно влияет на процесс урегулирования армяно-турецких отношений это то, что сегодня протекает интересная борьба, кто будет оценивать положительную динамику процесса урегулирования карабахского конфликта, чтобы Турция ратифицировала протоколы и урегулировала отношения», - отметил он.
По словам депутата НС, элементарная логика подсказывает, что по этому вопросу Гюль должен обращаться к Ильхаму Алиеву.
«Очевидно, что если адресатом этого вопроса оставить Азербайджан, то в этом случае международное сообщество действительно может поставить крест на армяно-турецкие отношения. Следовательно, не случайно, что международное сообщество само взяло на себя роль ответить Турции по этому вопросу, где оно почти дает понять Турции, что замечает  положительную динамику», - заявил С.Сафарян.