Թուրքիան սպասում է մինչև փետրվար կամ մարտ
«Դե ֆակտո» ակումբում արտաքին քաղաքական զարգացումների մասին խոսելիս ՌԱՀՀԿ տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանն ասել է, որ այն նոր շրջան է մտել, որը  շատ ավելին է, քան միայն Ղարաբաղը և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները, և վերաբերում է նաև Հայաստանի նոր ռազմավարական կարևորությանը։
-Եկեք իրատես լինենք՝ նոր զարգացումների առումով առանձնապես նորություններ չկան, իսկ թուրքական և ադրբեջանական սպառնալիքները նորություն չեն,- ասել է նա և կարևորել դեկտեմբերի 7-ը՝ ոչ միայն Սպիտակ տուն թուրքերի այցով, այլև նրանով, որ դա թուրքական խորհրդարանի արտաքին հանձնաժողովի եզրակացության վերջնաժամկետն է. «Համաձայն թուրքական պաշտոնյաների՝ հստակ է, որ հանձնաժողովը կվավերացնի արձանագրությունները»,- նշել է նա, սակայն արձանագրությունների վավերացման իրական հետաձգումը տեսնում է թուրքական խորհրդարանի կողմից։
-Թվում է, թե նրանք սպասում են մինչև փետրվար կամ մարտ՝ այդ հարցը ապրիլի 24-ի հիշատակի հետ կապելու համար։ Սակայն դեռևս շուտ է ասելու համար՝ Հայաստանը հաղթե՞լ է, թե՞ ոչ, քանի որ իրական «թեսթը» կլինի այն, թե ինչ գնով կվավերացվեն արձանագրությունները,- ասել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը։

Турция ждет февраля или марта
Говоря  в клубе «Де-Факто» о внешнеполитических развитиях, директор Армянского центра стратегических и национальных исследований Ричард Киракосян сказал, что они вошли в новый этап, который гораздо больше, чем лишь Карабахский и армяно-турецкий процессы, и относится также к новой стратегической важности Армении.
«Давайте будем реалистичны. В плане новых развитий новостей особых нет, а турецкие и азербайджанские угрозы не являются новостью», - сказал он и отметил важность 7-го декабря не только визитом турок в Белый дом, но и тем, что в этот день истекает крайний срок для заключения внешней комиссии турецкого парламента. «Согласно турецким официальным лицам, ясно, что комиссия ратифицирует протоколы», - отметил Р. Киракосян, однако реальное затягивание ратификации протоколов он видит со стороны парламента Турции.
«Кажется, что они ждут февраля или марта, чтобы связать этот вопрос с 24-м апреля. Однако, пока еще рано говорить о том, победила Армения или нет, поскольку реальным «тестом» будет то, какой ценой будут ратифицированы протоколы», - сказал Ричард Киракосян.