Ի՞նչ է պետք հաջողության հասնելու համար
-Որպեսզի մենք հաջողության հասնենք, պետք է ունենանք ուժեղ պետություն։ Այս հանգամանքը շատ կարևոր է ու առաջնային՝ նույնիսկ անհատ մարդու կյանքնում։ Թեև մեր առօրյա կյանքում դա կարող է առանձնապես շոշափելի չզգացվել, բայց հաջողության հասնելու համար՝ որպեսզի Հայաստանը դառնա այն երկիրը, որը մենք ուզում ենք, մենք պետք է ունենանք ուժեղ պետություն,-«7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով հաջողության բանաձևի մասին՝ ասել է հոգեբան Կարինե Նալչաջյանը։
Նա նշել է, որ ուժեղ պետության քաղաքացին իրեն ավելի ուժեղ և ավելի արժանապատիվ է զգում։ Իսկ թե ի՞նչ է պետք ուժեղ պետություն ունենալու համար, Կարինեն Նալչաջյանն ասել է, թե պահանջատեր հասրակություն է հարկավոր։
-Հասարակությունը վերնախավից պետք է պահանջի՝ ծառայել մեր երկրին՝ անձնական ամբիացները թողնելով մի կողմ։ Երկրի ղեկավարը երկրի և՛ տերն է, և՛ ծառան։ Եթե  ունենանք ծառայող վերնախավ, որի համար մեր խմբային նպատակաները առաջնային են անձնական ամբիցիաներից, ապա մեր պետությունն ուժեղ կդառանա։ Մեր պետությանը պետք են  էթնոցենտրիկ՝ ազգայնակենտրոն ղեկավարներ։ Եթե մենք այնպիսի մարդիկ ունենանք, որնք և՛ տեր լինեն,  և՛ ծառա, ապա մենք ուժեղ կլինենք և հաջողակ,-ասել է նա։

Что нужно для достижения успеха?
«Для того чтобы мы достигли успеха, нам нужно сильное государство. Это обстоятельство очень важно и первостепенно, даже в жизни человека. Хотя в нашей повседневной жизни это может не ощущаться особо, но для достижения успеха, чтобы Армения стала той страной, которую мы желаем видеть, нам нужно сильное государство», - говоря в беседе с «7or» о формуле успеха, сказала психолог Карине Налчаджян.
Она отметила, что гражданин сильного государства чувствует себя сильнее и достойнее. А для сильного государства, по мнению К. Налчаджян, необходимо требовательное общество.
«Общество должно требовать от элиты службы нашей стране, оставив в стороне личные амбиции. Глава страна - и господин, и слуга страны. Если у нас будет служащая элита, для которой наши групповые цели выше личных амбиций, то наше государство станет сильным. Нашему государству нужны этноцентричные, национально центричные руководители. Если у нас будут такие люди, которые будут и господами, и слугами, то мы будем сильными и успешными.