Լավրով. «ՆԱՏՕ–ն թշնամի է փնտրում իր գոյությունն իմաստավորելու համար»
Ներկայումս նկատվում է ՆԱՏՕ–ի ռազմական ակտիվության աննախադեպ աճ Արևելյան թևում՝ «սառը պատերազմի» ավարտից հետո ՌԴ–ին ճնշելու նպատակով։ РИА «Новости»–ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը։
«ՆԱՏՕ–ն զբաղված է թշնամու որոնումներով իր հետագա գոյությունն իմաստավորելու համար։ Ռուսաստանը մտադիր չէ և չի ներքաշվի անիմաստ դիմակայության մեջ»,–ասել է Լավրովը՝ հավելելով, որ անվտանգության ոլորտում համաեվրոպական փոխշահավետ համագործակցությունը, անվտանգության անբաժանելիության սկզբունքի հիման վրա, խելամիտ այլընտրանք չունի։
Լավրովը նաև ընդգծել է՝ դաշինքի գործողություններն ուղեկցվում են ագրեսիվ արշավով՝ ուղղված ՌԴ–ի դեմոնիզացմանը։

Лавров: «НАТО ищет врага для придания смысла своему существованию»
На сегодняшний день наблюдается беспрецедентное увеличение военной активности НАТО на восточном фланге с целью оказания давления на Россию с окончания «холодной войны», заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров, передает РИА «Новости».
«НАТО занято поиском врага для придания смысла своему дальнейшему существованию. Россия не намерена и не будет втягиваться в бессмысленное противостояние, и убеждены, что разумной альтернативы взаимовыгодному общеевропейскому сотрудничеству в сфере безопасности на основе принципа неделимости безопасности с опорой на международное право не существует», – сказал он.
Лавров также отметил, что действия альянса сопровождаются агрессивной кампанией, направленной на демонизацию России.