Բրազիլիայում հատուկ հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել Ռուսեֆի իմպիչմենտին
Իմպիչմենտի հարցով Բրազիլիայի հատուկ խորհրդարանական հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել նախագահ Դիլմա Ռուսեֆի պաշտոնանկությանը։ BBC–ի փոխանցմամբ՝«կողմ» է քվեարկել 65 պատգամավորից 38–ը։
Այժմ ողջ ուշադրությունը կկենտրոնանա խորհրդարանի ստորին պալատի քվեարկության վրա, որը ծրագրված է ապրիլի 17–ին կամ 18–ին։Որպեսզի հարցը քննարկվի Սենատում, անհրաժեշտ է ստանալ ստորին պալատի օրենսդիրների 2/3–ի համաձայնությունը։
Ոստիկանությունն էլ իր հերթին պատրաստվում է Բրազիլիայի մայրաքաղաքում իրականանալիք բողոքի զանգվածային ակցիաներին։
Հիշեցնենք՝ պետության ղեկավարին մեղադրում են կառավարության հաշիվների մեքենայությունների և2014թ. նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ պետակած ծախսերի մեծացման մեջ։
Իմպիչմենտի հարցով Բրազիլիայի հատուկ խորհրդարանական հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել նախագահ Դիլմա Ռուսեֆի պաշտոնանկությանը։ BBC–ի փոխանցմամբ՝ «կողմ» է քվեարկել 65 պատգամավորից 38–ը։
Այժմ ողջ ուշադրությունը կկենտրոնանա խորհրդարանի ստորին պալատի քվեարկության վրա, որը ծրագրված է ապրիլի 17–ին կամ 18–ին։ Որպեսզի հարցը քննարկվի Սենատում, անհրաժեշտ է ստանալ ստորին պալատի օրենսդիրների 2/3–ի համաձայնությունը։
Հիշեցնենք՝ պետության ղեկավարին մեղադրում են կառավարության հաշիվների մեքենայությունների և 2014թ. նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ պետակած ծախսերի մեծացման մեջ։

В Бразилии спецкомиссия проголосовала за импичмент Руссефф
Специальная парламентская комиссия по импичменту поддержала отстранение президента Бразилии Дилмы Руссефф от должности. «За» высказались 38 из 65 депутатов, сообщает BBC.
Всё внимание теперь будет приковано к голосованию в нижней палате парламента, которое запланировано на 17 или 18 апреля. В это же время полиция готовится к массовым протестам в столице Бразилиа.
Напомним, главу государства обвиняют в манипуляциях счетами правительства и увеличении государственных расходов во время её предвыборной кампании 2014 года.
13 марта в 18 городах Бразилии прошли акции протеста с требованием отставки действующего президента Дилмы Русеф, участие в них приняли несколько сотен тысяч человек. Демонстранты несли лозунги «Дилма – вон» и «Импичмент немедленно».