Փորձագետ. «…խոսքի ազատության կամ առաջընթացի մասին խոսելն ավելորդ է»
-Քանի դեռ «Ա1+» հեռուսատաընկերությունը եթերում չէ, քանի դեռ իշխանության վերնախավից օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկներ են գալիս, որնք միտված են փչացնելու, վատացնելու այն օրենքները, որոնք ապահովում են մամուլի, խոսքի ազատությունը, առաջընթացի մասին խոսելն ավելորդ է,-«7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով Հայաստանում խոսքի ազատության վիճակի մասին՝ ասել է «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի» փորձագետ Մեսրոպ Հարությունյանը։
Նա նշել է, թե ակնհայտ է, որ իշխանությունը փորձում է ամեն կերպ իր վերահսկողությունը սահմանել նաև տպագիր լրատվամիջոցների դաշտում։
-Ակնհայտ է, որ մենք դեպի հետ ենք գնում։ Քանի դեռ մեր դատարանները ապօրինի, հակասահմանադրական որոշում են կայացնում՝ կասեցնելու «Չորրորդ իշխանություն» թերթի հրատարակությունը, առաջընթացի մասին խեսելն ավելորդ է,-նշել է նա։
Այն հարցին, թե ինչպե՞ս է վերաբերվում ՀՀԿ 12-րդ համագումարում Սերժ Սարգսյանի ելույթի այն հատվածին, որը վերաբերում էր Հայաստանում խոսքի ազատությանը, Մեսրոպ Հարությունյանը պատասխանել է, թե իրեն չի հետաքրքրում այդ ելույթը, և ինքն այն անգամ չի կարդացել։

Эксперт: «Говорить о свободе слова или прогрессе -излишне»
«Пока телекомпания «А1+» не в эфире, пока от элиты власти идут предложения о законодательных изменениях, которые направлены на ухудшение этих законов,  которые обеспечивают свободу прессы и слова, говорить о прогрессе излишне», - в беседе с «7or» сказал эксперт «Комитета по защите свободы слова» Месроп Арутюнян.
Он отметил, что очевидно, что власти пытаются всячески установить контроль также и в поле печатных СМИ.
«Очевидно, что мы идем назад. Пока наши суды принимают незаконные, антиконституционные решения для приостановления издания газеты «Четвертая власть», говорить о прогрессе излишне», - отметил он.
На вопрос, а как он относится к той части выступления Сержа Саргсяна на 12-м съезде РПА, которая касается свободы слова, Месроп Арутюнян  ответил, что его не интересует это выступление, и он даже его не читал.