Թուրքիայի պետնախարար. «Դժվար կլինի Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններ հաստատել՝ առանց ղարաբաղյան խնդրի առաջընթացի»
Թուրքիայի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու բանակցություններին թուրքական պատվիրակության ղեկավար և Թուրքիայի պետնախարար Էգեմեն Բախիշը հաստատել է հայ-ադրբեջանական խնդրի լուծման անհրաժեշտությունը։
«Ադրբեջանցիները մեր եղբայրներն են, և դժվար կլինի Հայաստանի ու Թուրքիայի հարաբերությունները կարգավորել՝ առանց այդ խնդրում առաջընթացի հասնելու»,-հավելել է նա։
Է. Բախիշն ընդգծել է, որ Թուրքիան շարունակելու է խաղաղարար դերակատարություն ունենալ հարավկովկասյան տարածաշրջանում, և նշել է, որ Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների վերսկսումն օգտակար կլինի ողջ տարածաշրջանի համար։
Պատասխանելով երկու արձանագրությունների վավերացման հնարարավորության մասին հարցին, Թուրքիայի պետնախարարը պարզաբանել է , որ իր երկրի վարչապետն աջակցում է վավարացման գործընթացին, սակայն նա այդ հարցի վերաբերյալ խորհրդարանում սպասում է կոշտ քննարկումների։

Госминистр Турции: «Будет сложно нормализовать отношения между народами Турции и Армении без достижения прорыва по Карабахской проблеме»
Госминистр Турции и глава турецкой делегации на переговорах по вступлению страны в ЕС Эгемен Бахыш подтвердил сегодня необходимость разрешения Карабахского конфликта.
«Азербайджанцы - наши братья и будет сложно нормализовать отношения между народами Турции и Армении без достижения прорыва по этой проблеме», - добавил он.
Бахыш подчеркнул, что Турция будет продолжать играть мирную роль в южно-кавказском регионе и отметил, что возобновление отношений между Турцией и Арменией будет полезно для всего региона.
Отвечая на вопрос о возможности ратификации двух протоколов, он объяснил, что премьер-министр Турции поддерживает процесс ратификации, но он ожидает жестких дебатов в парламенте по этому вопросу.