«Նախ միգրացիոն ճգնաժամը, այնուհետեւ հակամարտությունը Ռուսաստանի հետ եւ Հունաստանի պարտքի չլուծված խնդիրը, իսկ այժմ տեղի ունեցավ նաեւ հանրաքվեն, որի ժամանակ հոլանդացիները հստակ դեմ քվեարկեցին ԵՄ-ի եւ Ուկրաինայի միջեւ ասոցացման համաձայնագրին, ինչի պատճառով, ի դեպ, 2013թ.-ի նոյեմբերին Ուկրաինայում ծայր առավ ժողովրդական ապստամբություն: Այն իր հերթին հանգեցրեց Վիկտոր Յանուկովիչի կառավարության տապալմանը եւ Ռուսաստանի հետագա ռազմական գործողություններին Ղրիմում եւ Դոնբասում»:
«Այն փաստը, որ հոլանդացիները «ոչ» ասացին հենց այս համաձայնագրին, ունի խորհրդանշական ազդեցություն. նրանց մերժումը հաղթանակ էր ոչ միայն Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, այլեւ բոլոր նրանց համար, ովքեր փափագում են տեսնել Եվրամիության շուտափույթ փլուզումը»,- «Der Spiegel»-ում գրում է Մարկուս Բեքերը:
«Եթե Եվրամիության 28 երկրներից մեկը՝ Նիդեռլանդները, չվավերացնի այդ համաձայնագիրը, ապա այն կարող է հայտնվել վտանգի տակ»,- ընդգծում է հեղինակը:
«Արդյունքում, հանրաքվեի արդյունքը ԵՄ-ի համար կրկնակի ապտակ դարձավ, եւ այժմ խոսքն այն մասին է, թե ինչ հետեւանքներ այն կունենա՝ կապտուկ աչքի տա՞կ, թե՞ ծնոտի կոտրվածք,- շարունակում է Բեքերը: -Մի կողմից, հանրաքվեն ցուցադրում է, որ միասնական Եվրոպայի գաղափարը խիստ ոչ ժողովրդական է դարձել Նիդեռլանդներում, այսինքն՝ երկրում, որը դեռ մի քանի տարի առաջ համարվում էր ամենաեվրոպամետը: Մյուս կողմից պարզվում է, որ բնակչության 70%-ը պարզապես հետաքրքրված չէ Եվրոպայի համար այսքան կարեւոր հարցում, կամ կարծում է, որ իր ձայնը որոշիչ չէ»:
Կրկնակի ապտակ Եվրամիությանը. «Der Spiegel»

Референдум в Нидерландах стал двойной пощечиной Евросоюзу – «Der Spiegel»
Референдум, на котором голландцы высказались против ассоциации между Украиной и ЕС, стал двойной пощечиной Евросоюзу, пишет «Der Spiegel».
Как отмечается, голландское «нет» этому соглашению имеет символический смысл. Этот отказ ознаменовал победу президента России Владимира Путина, а также всех жаждущих скорейшего развала Евросоюза. Более того, речь идет не просто о каком-то торговом соглашении, а о договоре, из-за которого на Украине началось народное восстание в 2013 году.
Явка на референдум едва превысила необходимые 30%, да и сами результаты не обязательны к исполнению для правительства Нидерландов, пишет издание. Однако если оно решится проигнорировать волеизъявление народа, то навлечет на себя упреки в том, что мнение голландцев его вовсе не интересует. Если Нидерланды, став единственной из 28 стран-членов ЕС, откажутся ратифицировать соглашение, выполнение всего пакета договоренностей может оказаться под угрозой.
Результаты референдума наглядно показывают две вещи, считает «Der Spiegel». С одной стороны, они демонстрируют, что ЕС в настоящее время крайне непопулярен в Нидерландах, с другой – что 70% населения просто не заинтересованы в столь важной для Европы проблеме либо считают, что их голос ничего не значит.
Напомним, что, согласно предварительным результатам референдума в Нидерландах по ратификации Соглашения об ассоциации между ЕС и Украиной, 38,1% участников проголосовали «за», 61,1% голосов – «против».