ՀՀԿ պատգամավորն ասել է, որ տարածքներ-ԼՂ կարգավիճակի դիմաց հարցը դեռևս չի քննարկվել
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների և Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների  համատեղ հայտարարությանը՝ Հանրապետական խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանը «Հայելի» ակումբում առաջընթաց և Հայաստանի համար խոշոր հաղթանակ է անվանել այն, որ «Ադրբեջանի կողմից արդեն ընդունվում է ինքնորոշման փաստը», և վերջինը դարձել է քննարկման առարկա։ Գ. Մելիքյանը նաև նշել է, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկած փաթեթային լուծման տարբերակը ևս սկսում է տեղ գտնել բանակցային գործընթացում, և Ղարաբաղի կարգավիճակի ու տարածքների հարցը պետք է փաթեթային տարբերակով լուծվի։
Այդուհանդերձ, քիչ հետո հանրապետական պատգամավորը վստահեցրել է.
-Տարածքներ փոխանակելու ինքնորոշման փոխարեն որևէ հարց դեռևս չի քննարկվել և այս պահին չի կարող քննարկվել, որովհետև սկզբունքները դեռևս հաստատված չեն։ Եվ դրա վրա դեռևս բավական աշխատանք կա կատարելու, և կարծում եմ, որ մինչև տարեվերջ մադրիդյան սկզբունքները հիմնական ձևով արդեն կներկայացվեն հաստատման։ Բայց դա չի նշանակում, որ Ադրբեջանը չի պահանջում այդ տարածքները։ Իհա՛րկե պահանջում է։
Իսկ մադրիդյան սկզբունքների հաստատումից հետո, Գ. Մելիքյանի խոսքերով, հայկական կողմը պետք է բարձրացնի բանակցային սեղանի շուրջ Լեռնային Ղարաբաղի վերադարձի հարցը։
-Համոզված եղեք, որ բանակցությունների շարունակությանը Ղարաբաղը, որպես կողմ, պարտադիր կարգով մասնակցելու է,- նշել է ՀՀԿ պատգամավորը,- որևէ պայմանագիր անընդունելի կլինի, եթե դրա տակ չկա ԼՂ-ի ստորագրությունը։

Депутат от фракции РПА НС сказал, что вопрос территорий взамен статуса НК пока не обсуждался
Член фракции РПА Гагик Меликян,  касаясь совместного заявления относительного урегулирования проблемы НК руководителей делегаций стран сопредседателей Минской группы ОБСЕ и министров иностранных дел Армении и Азербайджана, в клубе «Айели» «прогрессом и крупной победой для Армении назвал то, что со стороны Азербайджана уже принимается факт самоопределения и последний стал предметом обсуждения». Г.Меликян отметил также, что предложенный президентом РА Сержем Саргсяном вариант пакетного решения и вопрос статуса Карабаха и территорий должен быть решен в пакетном варианте.
Тем не менее, немного времени спустя депутат от РПА заверил: «Вопрос территорий взамен статуса НК пока не обсуждался и на этот момент не может обсуждаться, поскольку принципы пока не утверждены. И для этого необходимо проделать еще много работы и считаю, что до конца года  мадридские принципы в  основном уже будут представлены на утверждение. Но это не означает, что Азербайджан не требует этих территорий. Конечно, требует».
А после утверждения мадридских принципов, по словам Г.Меликяна,  армянская сторона вокруг переговорного стола должна поднять вопрос возврата Нагорного Карабаха.
«Будьте уверены, что в продолжении переговоров Карабах, как сторона, в обязательном порядке  примет участие, - отметил депутат от РПА, - какой-либо договор будет неприемлем, если под этим не будет стоять подпись НК».