Պետդումայի պատգամավոր. «Միջազգային հանրությունը պետք է դադարեցնի ԼՂ–ում սկսված ռազմական գործողությունները»
Միջազգային հանրությունը պետք է դադարեցնի Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում սկսված ռազմական գործողությունները։ Այս մասին «NEWS.am»–ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր, «Եդինայա Ռոսիա» խմբակցության անդամ Բորիս Ռեզնիկը։
Անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի հարձակողական գործողություններին ու 12-ամյա տղայի մահվանը՝ պատգամավորը նշել է. «Ես դա ընկալում եմ որպես սեփական ցավ։ Քաղաքական գործիչները պետք է միջամտեն, ողջամտության կոչ անեն ու բանակցությունների սեղանի շուրջ նստեն, որպեսզի մարդիկ չզոհվեն։ Ցավակցում եմ զոհված տղայի հարազատներին ու ազգականներին»։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկի միջազգային համայնքը Բաքվի նմանատիպ գործողությունները կանխելու համար՝ Բորիս Ռեզնիկը ասել է, որ հայտարարություններով պետք է հանդես գան ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, իր խոսքը պետք է ասի նաեւ Եվրամիությունը։
«Կարծում եմ, որ Ռուսաստանն էլ անմասն չի մնա, քանի որ այդ տարածաշրջանում որոշակի պարտավորությունենր ունենք»,- հավելել է Պետդումայի պատգամավորը՝ պաշտպանելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կոչը՝ անհապաղ դադարեցնել կրակը Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում։

Депутат Госдумы: «Международное сообщество должно остановить происходящее в Карабахе»
Международное сообщество должно остановить происходящее на линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении–NEWS.am заявил депутат Государственной Думы России, член парламентской фракции партии «Единая Россия» Борис Резник.
Касаясь наступательных действий с азербайджанской стороны и гибели 12-летнего мальчика, депутат отметил:
«Я это воспринимаю как свою собственную боль. Политики должны вмешаться, призвать к разуму и сесть за стол переговоров, чтобы не убивали людей. Выражаю соболезнования родным и близким погибшего мальчика».
На вопрос о том, какие шаги должны быть предприняты международным сообществом для предотвращения подобных действий Баку, Борис Резник подчеркнул, что должны быть заявления Минской группы ОБСЕ, Совета безопасности ООН, свое слово должен сказать Евросоюз.
«Думаю, что и Россия не останется в стороне, потому как у нас есть определенное обязательство в этом регионе», – добавил депутат Госдумы, поддержав призыв президента России Владимира Путина о срочном прекращении огня на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе.