Հարավային Օսիան ՌԴ կազմ մտնելու համար «հարմար պահի է սպասում»
Մասամբ ճանաչված Հարավային Օսիայի Հանրապետության ղեկավար Լեոնիդ Տիբիլովը հայտարարել է, որ շրջանը «հարմար պահի է սպասում» Ռուսաստանի կազմ մտնելու համար: Այս մասին հայտնում է «Коммерсантъ»–ը։
Տիբիլովի խոսքով՝ ՌԴ իշխանությունները քանիցս ասել են, որ Հարավային Օսիայի հետ հարաբերությունների բնույթը որոշում է հանրապետության ժողովուրդը: Միևնույն ժամանակ, Տիբիլովը նշել է, որ ՌԴ կազմ մտնելուն ուղղված քայլերը պետք է «մտածվեն, հաշվարկվեն և քննարկվեն»: Բացի այդ, նա հավելել է, որ Մոսկվան տեղյակ է այդ հարցի վերաբերյալ տարվող աշխատանքից։
«Երբեմն որոշումներ ընդունելու համար հարկավոր են որոշակի հնարավորություններ կամ հանգամանքներ: Մի քանի տարի առաջ ոչ ոք չէր մտածում, որ Ղրիմում հանրաքվե անցկացնելը հնարավոր կլինի: Սակայն, ինչպես ասում են, երբ աստղերը բարեհաջող դասավորվեցին Ղրիմի և Ռուսաստանի ժողովուրդների համար, այդ որոշումը կայացվեց»,- հայտարարել է Տիբիլովը:
Նա չի բացառել, որ դա կարող է տեղի ունենալ նաև Հարավային Օսիայի հետ:

Южная Осетия ждет удобного момента для вступления в состав РФ
Президент частично признанной республики Южная ОсетияЛеонид Тибиловв интервью газете «Коммерсант» заявил, что республика «ждёт удобного момента» для вступления в состав России.
Тибилов подчеркнул, что власти России не раз говорили, что характер отношений с Южной Осетией определяется жителями республики. В то же время он отметил, что шаги вроде желания войти в состав РФ должны «продумываться, просчитываться и обсуждаться», добавив, что официальная Москва знает о том, что по данному вопросу ведётся работа.
«Иногда для принятия решений нужны определенные возможности или обстоятельства. Никто не думал несколько лет назад, что проведение референдума в Крыму будет возможно. Однако, когда сошлись, как говорится, звезды для народов Крыма и России, такое решение было принято», – заявил Тибилов.
Президент частично признанной республики Южная Осетия Леонид Тибилов в интервью газете «Коммерсант» заявил, что республика «ждёт удобного момента» для вступления в состав России.