ԱԺ ՀՅԴ խմբակցությունը հարցապնդում է ներկայացրել ՀՀ Կառավարությանը
«Էրեբունի» բիզնես-կենտրոնում հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման դեմ ուղղված հետագա գործողությունների մասին խոսելիս ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանն ասել է, որ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցությունը, օգտվելով իր իրավունքից, հարցապնդում է ներկայացրել ՀՀ Կառավարությանը՝ պարզելու, թե ինչպես է կառավարությունն իրականացրել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ողջ գործընթացը՝ պահանջելով բոլոր այն փաստաթղթերն ու հիմնավորումները, որոնք ցույց են տալիս, թե ինչպես է սկզբից մինչև վերջ կատարվել գործընթացը։
-Մենք ստացել ենք պատասխան, որը, բնականաբար, մեզ չի բավարարում։ Պատասխանն ինքնին արդեն բավական լուրջ հարցեր է առաջացնում, և մենք խնդիր ենք դնելու, որ մոտակա քառօրյայում այս հարցն Ազգային ժողովում քննարկման առարկա դառնա, և դրա հետ կապված որոշում ընդունի Ազգային ժողովը,- ընդգծել է Արմեն Ռուստամյանը։
ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանն էլ ասել է, որ ներկայացված հարցապնդումը բաղկացած է եղել 23 ենթահարցից։ Կառավարության պատասխանը ցույց է տվել, որ հայկական կողմը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին նախապես պատրաստված չի եղել, չեն պահպանվել ՀՀ օրենքի պահանջները, և հայկական կողմը գաղափար անգամ չի ունեցել, թե ինչի մասին է խոսքը։ Արծվիկ Մինասյանն այդ պատասխանն անվանել է դիվանագիտության և իրավագիտության մեջ չլսված անգրագիտություններով լեցուն մի գրություն։ Նա նաև ասել է, որ ՀՅԴ-ն մտադիր է դատական կարգով բողոքարկել այդ պատասխանը, քանի որ ցանկանում է փաստել ոչ միայն արտգործնախարարության և կառավարության ոչ իրավաչափ վարքագիծը, այլև դատական կարգով վիճարկել կառավարության լիազորությունների գերազանցումը և ՀՀ Սահմանադրությամբ պաշտպանվող շահերի ոտնահարումը, ինչը նաև դրական լիցք կարող է հանդիսանալ ՍԴ-ի կողմից արձանագրություններով ստանձնած պարտավորությունները Սահմանադրությանն անհամապատասխան ճանաչելու համար։

Фракция АРФД НС представила запрос в правительство РА
Говоря о дальнейших действиях,  направленных против ратификации армяно-турецких протоколов, представитель  Верховного органа АРФД Армен Рустамян сказал, что фракция АРФД НС, пользуясь своим правом, представила  запрос в правительство РА для выяснения того, как правительство осуществило весь процесс урегулирования армяно-турецких отношений, требуя все эти документы и обоснования, которые показывают, как от начала до конца  проходил процесс.
«Мы получили ответ, который естественно, нас не удовлетворяет. Ответ, сам по себе, вызывает достаточно серьезные вопросы, и мы поставили перед собой задачу, на ближайшей четырехдневке сделать предметом обсуждения этот вопрос, и в связи с этим, чтобы Национальное Собрание приняло решение», - сказал Армен Рустамян.
Член фракции АРФД Арцвик Минасян сказал, что представленный запрос содержал 23 подвопроса.  Ответ правительства показал, что армянская сторона к процессу урегулирования армяно-турецких отношений предварительно не была готова, не были сохранены требования закона РА, и армянская сторона даже не имела представления, о чем была речь. Арцвик Минасян этот ответ назвал письмом, содержащим неслыханные безграмотности в дипломатии и правоведении . Он сказал, что АРФД намерена в судебном порядке оспорить этот ответ.