«Երկիր» միության բաց նամակը Փիթեր Սեմնեբիին
Հայրենադարձության և հիմնավորման «Երկիր» ՀԿ  միության բաց նամակը Հարավային Կովկասի երկրներում Եվրամիության հատուկ հանձնակատար պրն Փիթեր Սեմնեբիին։
Հարգելի պրն Սեմնեբի,
2009թ. նոյեմբերի 2-ի ռուսական «Время новостей» թերթում հրատարակված հարցազրույցում, Դուք ի թիվս այլ հարցերի անդրադարձաք Վրաստանի ազգային փոքրամասնությունների և այդ կոնտեքստում' ջավախքահայության խնդիրներին' նշելով, մասնավորապես, հետեւյալը. «Վրաստանում ազգային փոքրամասնությունների խնդիրները կարեւոր հարցեր են: Պետք է դրանց վրա դարձնել ավելի մեծ ուշադրություն, քան մինչ այժմ դարձվում էր ինչպես մեր, այնպես էլ Վրաստանի իշխանությունների կողմից: Դա բարդ հարց է: ...Խնդիրներն այնտեղ առավելապես սոցիալական են, դրանք տնտեսական զարգացման խնդիրներ են»։
Ձեր այս անդրադարձը կարելի է դրական գնահատել զուտ միայն այն առումով, որ սա առաջին անգամ է, երբ Եվրամիության նման բարձրաստիճան պաշտոնյա հրապարակավ ընդունում է նման խնդիրների առկայությունը: Սակայն, արդյո՞ք, արտացոլում է իրական պատկերը ջավախքահայության խնդիրները միայն դրանց սոցիալ-տնտեսական բաղադրիչով սահմանափակելը:
Բնականաբար, ջավախքահայության խնդիրների մեջ սոցիալ-տնտեսական բաղադրիչը առկա է, բայց այն բնավ էլ գլխավոր և որոշիչ տեղ չի զբաղեցնում: Վրաստանի հայ բնակչությունը, և հատկապես երկրի հարավ-արեւմտյան շրջաններում համախումբ բնակվող նրա հատվածը, տառապում է իր քաղաքական, քաղաքացիական, կրթա-մշակութային եւ կրոնական իրավունքների ոտնահարումից, այն իրավունքների, որոնք երաշխավորված են Վրաստանի կողմից ստանձնած ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանությանը վերաբերող բազմաթիվ միջազգային պարտավորություններով:
Նշենք վրացահայության եւ ջվախաքահայության առջեւ ծառացած հիմնական խնդիրները.
• հայ բնակչությունը ոչ համաչափ կամ գրեթե չի ներկայացված իր համախումբ բնակության շրջանների կառավարման եւ վարչական մարմիններում,
• Վրացական իշխանությունները օրենսդրական և վարչական իմպերատիվ միջոցներով պարտադրում են փոքրամասնություններին իրենց համախումբ բնակության շրջաններում հանրային գործունեության բոլոր ոլորտներում օգտագործել բացառապես վրացերենը, թեեւ առարկայական հանգամանքների բերումով ջավախքահայության գերակշիռ հատվածը գրեթե չի տիրապետում տիտղոսակիր ազգի լեզվին,
• Հայ Առաքելական Եկեղեցին Վրաստանում չունի որեւէ իրավաբանական կարգավիճակ,եւ վրացական իշխանությունները չեն վերադարձնում նրան խորհրդային իշխանության տարիներին բռնագրավված հայկական տաճարները:
Ձեր կողմից ջավախքահայության այս խնդիրերը նշելուց խուսափելը, խնդիրներ, որոնք բնավ էլ սոցիալ-տնտեսական բնույթի չեն, էլ ավելի անհասկանալի է դառնում, եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ  ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ վրացական իշխանությունների խտրական քաղաքականության դրսեւորումներին արդեն իսկ անդրադարձել են բազմաթիվ հեղինակավոր միջազգային կազմակերպություններ: Այսպես, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնաժողովը 2007թ. հոկտեմբերի 16-ին իր ընդունած հանձնարարականներում առաջարկել է վրացական իշխանություններին քայլեր ձեռնարկել կրոնի ազատությունն ու հավասարությունը ապահովելու ուղղությամբ: Վրացական իշխանությունների վրա պարտավորություն դրվեց լուծում տալ խորհրդային իշխանության տարիներին կրոնական փոքրամասնություններից բռնագրավված եկեղեցական շենքերը եւ ունեցվածքը հետ վերադաձնելու խնդրին: Կոմիտեն, շեշտելով փոքրամասնությունների քաղաքական ներկայացվածության ցածր մակարդակը, առաջարկեց վրացական իշխանություններին քայլեր ձեռնարկել լեզվական հիմքի վրա խտրականությունը վերացնելու ուղղությամբ: Այդ նպատակով Կոմիտեն առաջարկեց քննել տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքում եւ վարչարարության մեջ փոքրամասնությունների լեզուների օգտագործումը թույլ տալու հնարավորությունը, ինչպես նաեւ ձեռնարկել բոլոր նպատակահարմար միջոցները փոքրամասնությունների համարժեք քաղաքական ներկայացվածությունը եւ մասնակցությունը ապահովելու նպատակով:
Վրաստանի կողմից Ազգային Փոքրամասնությունների Պաշտպանության Եվրոպական Շրջանակային Կոնվենցիայի իրագործման լուրջ բացթողումներ է արձանագրում Եվրախորհրդի Խորհրդակցական Կոմիտեն 2009թ. գարնանը պատրաստած իր զեկույցում: Այնտեղ, մասնավորապես, նշվում է, որ վրացական իշխանությունները պետք է երաշխավորեն, որ վրացերենի ներդրման իրենց քաղաքականությունը չի վտանգում փոքրամասնությունների լեզուների օգտագործման իրավունքը: Եվրախորհրդի փորձագետները, նշելով, որ ազգային փոքրամասնությունների մասնակցությունը երկրի քաղաքական, մշակութային, սոցիալական եւ տնտեսական կյանքին սահմանափակ է, առաջարկում են վերացնել այդ խնդրում առկա օրենսադրական եւ գործնական խոչընդոտները:
Նշված միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություններից բացի, 2005-2009թթ. Վրաստանի հանրային պաշտպանը, ինչպես նաեւ մի շարք պետություններ եւ միջազգային իրավապաշտպան կազմակեպություններ իրենց համապատասխան զեկույցներում եւ հայտարարություններում անդրադառնում են Վրաստանում բնակվող հայ փոքրամասնությաւն իրավունքների ոտնահարման առանձին դրսեւորումներին' արտահայտելով այդ երեւույթների նկատմամբ իրենց մտահոգություը:
2009թ. սեպտեմբերի 1-ին անդրադարձ է կատարում վիրահայությանն ու ջավախքահայությանը հուզող խնդիրներին եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, նշելով, մասնավորապես, որ Ջավախքի նկատմամբ վարած քա­ղաքականության տրամաբանությունը, բովան­դակային առումով, պետք է բխի ,ինտեգրում առանց ձուլմանե սկզբունքից, իսկ հայերենը Վրաս­տա­նում մարզային լեզու ճանաչելու, Հայկական առաքելական սուրբ եկե­ղեցու գրան­ցումն ապահովելու, Վրաստանի հայ­կական հուշարձանների պահ­պան­մանն ուղղ­ված քայլերը Վրաստանում միայն նպաստելու են հայ-վրա­ցական բարեկամության ամրապնդմանը, փոխվստահության մթնոլորտի խո­րաց­մանը:
Սակայն վրացական իշխանությունները, արհամարհելով միջազգային հանրության հանձնարարականները, ջավախքահայության նկատմամբ շարունակում են խտրական քաղաքականություն իրականացնել: Ավելին, վերջին շրջանում այդ քաղաքականությունն ընդունեց ջավախքահայ քաղաքական ակտիվիստների նկտամամբ ուժային կառույցների եւ դատա-իրավական համակարգի կողմից իրականացվող հալածանքների բնույթ: 2007-09 թվականների ընթացքում ուժային կառույցների ուղղակի եւ անուղղակի ճնշումների արդյունքում իրենց հայրենիքը լքեցին տասնյակ ջավախքահայ քաղաքական ակտիվիստներ. շատերի նկատմամբ շինծու քրեական գործեր հարուցվեցին, ոմանք ,գնեցինե ազատությունը իրենց մեղսագրվող ,հանցագործություններըե ընդունելու դիմաց, ոմանց, անգամ, հեռակա կարգով դատապարտվեցին տարբեր ժամկետներով ազատազրկման:
2008թ. հուլիսի 21-ին վրացական հատուկջոկատայինները ներխուժեցին ջավախքահայ գործիչ Վահագն Չախալյանի բնակարան եւ գրասենյակ, զենք-զինամթերք ,հայտնաբերեցինե եւ այդ պատրվակով անմիջապես ձերբակալեցին ինչպես նրան, այնպես էլ նրա հորը եւ անչափահաս եղբորը: Հետագայում նրա նկատմամբ առաջադրվեցին ,հանրային կարգը խախտող զանգվածային միջոցառումների կազմակերպելու եւ ակտիվ մասնակցելուե եւ ,խուլիգանությունե կատարելու մեղադրանքներ' հիմնված բացառապես 2005-06 թվականների նրա քաղաքական գործունեության վրա, երբ հանրահավաքների եւ բողոքի ակցիաների միջոցով հայ բնակչությունը առաջ էր քաշում իր լեզվա-կրթական, սոցիալ-մշակութային եւ կրոնական իրավունքների հետ առնչվող օրինական պահանջներ:
Խայտառակ օրինախախտումներով ուղեկցվող դատավարության արդյունքում ջավախքահայ գործիչը 2009թ. ապրիլի 7-ին դատապարտվեց 10 տարվա ազատազրկման: Հոկտեմբերի 30-ին վերաքննիչ դատարանը թողեց այդ դատավճիռն անփոփոխ:
Վահագն Չախալյանի նկատմամբ վրացական իշխանությունների հաշվեհարդարը լայն արձագանք է առաջացրել Հայստանում եւ սփյուռքում: Մի շարք հայկական ոչ-կառավարական կազմակերպություններ, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ, եվրոպական քաղաքական գործիչներ հայտարարություններ ընդունեցին եւ այլ գործողություններ կատարեցին ի պաշտպանություն ջավախքահայ գործչի: Այս անարդար դատավճռի դեմ Փարիզում Վրաստանի դեսպանատան առջեւ 2009թ. ապրիլի 14-ին բողոքի ակցիա կազմակերպեց Ֆրանսիայի Հայկական Կազմակերպությունների Համակարգող Խորհուրդը. դրանից երկու օր անց Վահագն Չախալյանը բանտում դաժան ծեծի ենթարկվեց:
Վրաստանը ընդգրկված է Եվրամիության «Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության» և «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրերում և դրանց շրջանակներում ստանում է շոշափելի ֆինանսական օգնություն' դրա հետ մեկտեղ բացահայորեն ոտնահարելով մարդու և փոքրամասնությունների պաշտպանության տարրական նորմերը: Նման պայմաններում Եվրամիությունը, շարունակելով համառորեն արհամարհել առկա խնդիրները, փաստացի արտոնում է Վրաստանի իշխանություններին շարունակելու ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ իրենց խտրական քաղաքականությունը, արտոնում է հայաբնակ շրջաններում ոստիկանական հալածանքների նոր դրսեւորումները, արտոնում է վրացական իշխանությունների նոր անպատասխանատու քայլերը, որոնք միմիայն օր օրի ավելի են խորացնում Վրաստանի հայաբնակ շրջաններում վախի, հիասթափության եւ օտարման տրամադրությունները: Դրանով Եվրամիությունը կամա թե ակամա դառնում է վրացական իշխանությունների մեղսակիցը' կիսելով իրավիճակի հնարավոր բարդացման համար պատասխանատվությունը:
Հիմնվելով վերոնշյալ փաստերի վրա՝ մենք կոչ ենք անում Ձեզ տվյալ խնդրում որդեգրել ավելի վճռական եւ գործուն դիրքորոշում՝ փորձելով ,բացատրելե վրացական իշխանություներին, որ իրենց երկրի հայ քաղաքացիների հետ ուժի, ոստիկանական հալածանքների և իրավազրկության դիրքերից խոսելը տանում է դեպի փակուղի, եւ միայն մարդու եւ ազգային փոքրամասնությունների հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների իրական ճանաչման, պահպանման եւ իրականացման, ինչպես նաեւ ժողովրդավարական ընթացակարգերի գործնական ներդրման միջոցով է հնարավոր կայուն երաշխիքներ ստեղծել երկրի զարգացման համար:
Միայն սկզբունքային կեցվածք դրսեւորելու միջոցով է հնարավոր իրապես օգնել վրացական իշխանություններին երկրում հաստատել գործող ժողովրդավարական համակարգ,  ինչը իրական կայունության երաշխիք կդառնա ո'չ միայն Վրաստանի, այլ ամբողջ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար:

Открытое письмо Союза «Еркир» Питеру Семнеби
Открытое письмо специальному представителю Евросоюза в странах Южного Кавказа Питеру Семнеби от Союза общественных организаций «Еркир» по репатриации и освоению.
Уважаемый господин Семнеби,
В опубликованном 2 ноября 2009г. интервью газете «Время новостей» Вы, в числе прочих вопросов, коснулись проблем этнических меньшинств Грузии и в данном контексте- проблем джавахкских армян, отметив в частности следующее: «Вопросы национальных меньшинств в Грузии - важные вопросы. Надо обращать на них больше внимания, чем до сих пор это было и с нашей стороны, и со стороны властей Грузии. Это сложный вопрос. ...Проблемы там в большой степени социальные, это проблемы экономического развития».
Сам факт Ваших высказываний можно оценить как положительный хотя бы только с точки зрения того, что впервые чиновник Евросоюза столь высокого ранга публично признает наличие проблем как таковых.  Однако отражает ли реальное положение вещей сведение проблем джавахкских армян лишь к их социально-экономической составляющей?
Естественно, в комплексе проблем джавахкских армян социально-экономическая составляющая присутствует, однако она не занимает главного и решающего места. Армянское население Грузии, и, в особенности, его часть, компактно проживающая в юго-западных районах страны, страдает от попрания своих политических, гражданских, культурно-образовательных и религиозных прав, тех прав, которые гарантированы многочисленными международными обязательствами Грузии  по защите этнических меньшинств.
Отметим основные проблемы, стоящие перед грузинскими и джавахкскими армянами:
• Армянское население непропорционально представлено в административных и властных органах регионов своего компактного проживания,
• Грузинские власти императивными законодательно-административными мерами вынуждают меньшинства в местах своего компактного проживания во всех сферах общественной деятельности использовать исключительно грузинский язык, хотя подавляющая часть джавахкских армян по объективным обстоятельствам почти не владеет языком титульной нации,
• Армянская Апостольская Церковь в Грузии не имеет статуса юридического лица, и грузинские власти не возвращают ей армянские храмы, конфискованные в годы советской власти.
То, что Вы уклонились от того, чтобы отметить наличие данных вопросов, которые никак нельзя назвать социально-экономическими, становится еще более непонятным, если учесть то обстоятельство, что к проблеме дискриминационной политики грузинских властей в отношении этнических меньшинств обращаются многочисленные авторитетные международные организации. Так, Комитет по правам человека ООН в принятых 16 октября 2007 года рекомендациях предлагает грузинским властям предпринять шаги для обеспечения свободы и равенства религии. На грузинские власти возлагается обязательство дать решение проблеме возвращения религиозным меньшинствам церковного имущества, конфискованного в годы советской власти. Комитет, выражая озабоченность низким уровнем политического представительства меньшинств, предлагает грузинским властям осуществить шаги по ликвидации дискриминации на языковой основе. С этой целью Комитет предлагает рассмотреть возможность разрешения по использованию меньшинствами своих языков в работе местных органов власти, а также предпринять надлежащие меры по обеспечению адекватного политического представительства и политического участия этнических меньшинств.
Серьезные упущения в соблюдении Грузией норм Европейской Рамочной Конвенции по защите национальных меньшинств зафиксированы в докладе в  Консультативного Комитета Совета Европы, подготовленном весной 2009 года. Консультативный Комитет рекомендует грузинским властям гарантировать,  что политика насаждения грузинского языка не угрожает правам меньшинств по использованию родного языка. Эксперты Совета Европы, отмечая что степень участия меньшинств в политической, культурной, социальной и экономической жизни ограничена, рекомендуют ликвидировать существующие в данном вопросе законодательные и практические препятствия.
Кроме вышеназванных авторитетных международных организаций в 2005-2009 гг. народный защитник Грузии, ряд западных стран и международных организаций в своих соответствующих докладах и заявлениях касаются различных проявлений политики попрания прав армянского меньшинства Грузии, выражая свою озабоченность данными фактами.
1 сентября 2009г. обратился к проблемам, волнующих грузинских и джавахкских армян  и президент Армении Серж Саргсян, отметив, в частности, что логика политики, проводимой в отношении Джавахка, в содержательном плане должна вытекать из принципа «интеграция без ассимиляции», а шаги по признанию в Грузии армянского областным языком, обеспечению регистрации Армянской апостольской святой церкви, сохранению армянских исторических памятников в Грузии будет лишь способствовать укреплению армяно-грузинской дружбы, углублению атмосферы взаимного доверия.
Однако грузинские власти, игнорируя рекомендации международного сообщества,  продолжают проводить дискриминационную политику в отношении джавахкских армян. Более того, в последнее время эта политика перешла на уровень репрессий в отношении джавахкских политических активистов посредством силовых структур и судебных органов. В течении 2007-09 годов в результате прямого и косвенного давления силовых структур из Грузии эмигрировали десятки джавахкских политических активистов, в отношении многих были возбуждены сфабрикованные уголовные дела, некоторые «купили» свою свободу ценой признания вины в инкриминируемых им «преступлениях», другие в заочном порядке были приговорены к различным срокам заключения.
21 июля 2008 г. силы грузинского спецназа ворвались в дом и офис известного джавахкского политического деятеля Вааган Чахаляна, «нашли» там оружие-боеприпасы и на этом основании немедленно арестовали как его, так и его отца и несовершеннолетнего брата. В последствии в отношении Чахаляна были выдвинуты обвинения в «организации и активном участии в мероприятиях, нарушающих общественный порядок» и в «хулиганстве», которые  основаны исключительно на его политической деятельности в 2005-06 годах, когда посредством манифестаций и акций протеста армянское население выдвигало легитимные требования по соблюдению своих языково-образовательных, социально-культурных и религиозных прав.
В результате сопровождающегося позорными нарушениями судопроизводства 7 апреля 2009 года джавахкский политический деятель был приговорен к 10 годам заключения. 30 октября апелляционный суд оставил данный приговор без изменений.
Расправа грузинских властей в отношении Ваагна Чахаляна получила широкий резонанс в Армении и диаспоре. Ряд армянских неправительственных организаций, международных правозащитных структур, европейских политических деятелей приняли заявления и предприняли другие шаги в защиту джавахкского активиста. 14 апреля 2009г. перед посольством Грузии в Париже прошла акция протеста организованная Координационным советом армянских организаций Франции; через два дня после данной акции Ваагн Чахалян подвергся жестокому избиению в тюрьме.
Грузия является участником программ Евросоюза «Европейская политика соседства» и  «Восточное партнерство» и в их рамках получает существенную финансовую помощь,  вместе с тем открыто попирая элементарные нормы прав человека и этнических меньшинств. Продолжая в данных условиях игнорировать существующие проблемы,  Евросоюз фактически дает право грузинским властям на продолжение своей дискриминационной политики в отношении своих этнических меньшинств, дает право на новые проявления полицейских репрессий в армянонаселенных районах, дает право на новые безответственные действия, которые только день за днем все более углубляют настроения страха, разочарования и отчуждения в армянонаселенных районах Грузии. Этим Европейский Союз вольно или невольно берет на себя роль пособника грузинских властей, разделяя ответственность за возможное обострение ситуации.
Основываясь на вышеизложенных фактах, мы призываем Вас занять более решительную и действенную позицию в данном вопросе, попробовав «объяснить» грузинским властям то, что разговор с армянскими гражданами своей страны с позиции силы, полицейских репрессий и лишения прав ведет в тупик, и только посредством реального признания, защиты и осуществления основных прав и свобод человека и национальных меньшинств, а также реального насаждения демократических процедур, возможно создать стабильные гарантии для развития страны.
Только посредством проявления принципиальной позиции по отношению к данным проблемам возможно помочь грузинским властям в деле создания функционирующей демократической системы, которая станет реальной гарантией стабильности как для Грузии, так и всего региона Южного Кавказа в целом.